BE dha një mesazh të qartë për Shkupin

12/12/2012 - 12:26

 

ATHINE-Shefi i diplomacisë greke, Dimitris Avramopulos, menjëherë pas përfundimit të takimit të ministrave të jashtëm në Bruksel, ka deklaruar se rekomandimet e Bashkimit Europian ndaj Maqedonisë për çështjen e emrit, janë një mesazh i qartë, përbëjnë progres dhe mund të shërbejnë si katalizator për zgjidhjen e mosmarrëveshjes midis të dy vendeve. 

"Brukseli foli me një zë dhe i dërgoi një mesazh të qartë, pozitiv dhe të sinqertë Shkupit”, tha ministri dhe shtoi se Athina shpreson që Shkupi të marrë pjesë në mënyrë konstruktive në negociatat që po zhvillohen nën kujdesin e OKB-së, derisa të arrihet zgjidhja. 

“Pozicioni i Greqisë është se zgjerimi është një nga politikat kryesore të Bashkimit Evropian, si mjet i konsolidimit të paqes, stabilitetit, sigurisë dhe zhvillimit. Por për shkak se është kaq e rëndësishme, ai duhet të bëhet në përputhje me standardet dhe kërkesat e përcaktuara nga vendimet e BE-së dhe nuk ka kuptim t’i fshehim problemet nën qilim. Sidomos sot, ne shohim një rigjallërim të nacionalizmit në shumë vende të Ballkanit, ndaj është më e rëndësishme se kurrë që të flasim gjuhën e së vërtetës. Të mos bëjmë lëshime me standardet evropiane, por të sigurojmë respektimin e vendeve kandidate”, deklaroi Avramopulos. 

Sipas tij, “për herë të parë zgjidhja e çështjes së emrit shtrohet në mënyrë të prerë, me vendim unanim të këshillit të ministrave, si kusht për fillimin e negociatave të anëtarësimit të FYROM”. 

“Pikëpamja jonë është se hapja e negociatave për anëtarësim të Maqedonisë në BE është thjesht politike. Respekti për marrëdhënie të mira fqinjësore është një kusht që duhet të përmbushet. Me arritjen e zgjidhjes, këshilli i ministrave do të vendosë për të mandatuar Komisionin Europian që të përgatisë kuadrin për fillimin e negociatave anëtarësuese të FYROM”, sqaroi ministri i Jashtëm grek, Avramopulos. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

11 shtetas serbë në bordin e anijes “Diamond Princess” në Yokohama të Japonisë, të cilët nuk kanë dalë pozitiv ndaj koronavirusit, do të

Kroacia ka konfirmuar rastin e tretë me koronavirus. Njoftimi është bërë nga Shtabi i Mbrojtjes Civile.

Shënohet rasti i parë me koronavirus në Maqedoninë e Veriut.

Një tërmet me magnitudë 4.3 në shkallën Rihter ka rënë në ishujt Dodecanese të mërkurën rreth orës 14:20 në një zonë detare pranë Karpath

Është konfirmuar rasti i parë në Greqi me koronavirus.

VMRO-DPMNE-ja të martën do të protestojë kundër siç thonë kapjes së organeve gjyqësore nga mafia të cilën e udhëheq Zoran Zaev.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, i tha të dielën televizionit proqeveritar Prva, se deri në fund të vitit Serbia do të marrë një ofertë

Gjendja shëndetësore e të lënduarve nga shpërthimi i bombolës së gazit në Rramanli të Kumanovës është e rëndë.

Një shtetas i Malit të Zi, i cili ndodhet në anijen “Diamond Princess” në portin japonez Jokahoma, është prekur nga koronavirusi, njoftoi

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, po mendon që ta anulojë vizitën e tij të planifikuar në Kinë, për shkak të shpërthimit të koro