Bëri thirrje për grusht shteti, arrestohet deputeti grek

Postuar: 18/06/2018 - 11:12

Policia greke ka arrestuar deputetin e Agimit të Artë, Kostas Barbarousis. Ai u arrestua nga njësia anti terror në një banesë ku ishte fshehur, në verilindje të Athinës. Barbarousis akuzohet për tradhti të lartë. Ky zhvillim vjen pasi ai të premten bëri thirrje për grusht shteti, duke kërkuar që ushtria të arrestojë Kryeministrin, Presidentin dhe ministrin e Mbrojtjes.

Pas kësaj deklarate, ai u përjashtua nga grupi parlamentar i Agimit të Artë. Deklarata e ashpër, që u konsiderua gjerësisht si thirrje për grusht shteti, u dënua ashpër nga të gjitha forcat politike, përfshirë Agimin e Artë.

Barbarousis u shpreh në atë mënyrë për të kundërshtuar marrëveshjen e Athinës me Shkupin për emrin e ri të Maqedonisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Zakonisht, në këtë periudhë të vitit, plazhet greke i gëzohen rrezeve të diellit të ditëve të fundit të verës.

   Ministri i Jashtëm Ivica Dacic tha se Serbia do të njohë Kosovën dhe do të lejojë që të ketë karrigen në OKB, kur të "fluturojnë derra

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev paralajmëron votuesit se dështimi i marrëveshjes me Greqinë rrezikon ta zhysë vendin në kaos dhe izolim

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, përveç takimeve me lideret e subjekteve politike në Republikën e Maqedonisë, ka takuar edhe

Në plazhin më të njohur të ishullit Zante në zonën Nauagio në Greqi, për pak mund të kishte ndodhur një tragjedi.

Një vajzë 17-vjeçare shqiptare me banim në Neproshten të Maqedonisë, është zhdukur pa gjurmë.

Aeroporti i Beogradit “Nikolla Teslla” është hapur për trafikun ajror pas bllokadës që nga mëngjesi kur një avion nga Egjipti kishte ngel

Kryetari i Bashkimi Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka treguar se në vitin 2001, maqedonasit kanë qenë pro ndarjes së Maqedonisë nga

Liderët politikë shqiptarë në jugun e Serbisë me kërkesat që tri komunat e kësaj pjese t’i bashkohen Kosovës, mund të nxisin konflikte nd

Senatori amerikan, Ron Johnson, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se zgjidhja e problemeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të