Bilanc i rënduar në Greqi, koronavirusi rikthen mjekët deputetë në spitale

25/11/2020 - 19:19

Situata e pandemisë COVID -19 në Greqi është përkeqësuar. Në kushtet kur numri i të infektuarve, po rriten nga dita në ditë 21 deputetë të parlamentit grek me profesion mjekë dolën vullnetarë për të ndihmuar spitalet e mbingarkuara gjatë valës së dytë të pandemisë së koronavirusit në Greqi, raporton ekathimerini.

I pari që mori këtë vendim ishte nënkryetari i parlamentit Giorgos Lambroulis, ndërsa deputetët e tjerë ndoqën shembullin e tij. Ligjvënësit grekë kanë kërkuar që të shërbejnë në zonat elektorale të tyre ose kudo që ministria e sheh të arsyeshme.

“Pas dhurimit nga Parlamenti të 50 shtretërve, ky veprim është një provë më shumë se institucionet kryesore demokratike dhe njerëzit që u shërbejnë atyre nderojnë dhe respektojnë qytetarët grekë”, tha Ministri i Shëndetësisë së Greqisë, Vassilis Kikilias.

Në 24 orët e fundit, Greqia  regjistroi 2152 raste të reja me Covid-19 dhe 87 viktima.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, njoftoi se Serbia ofroi të paktën 8.000 vaksina nga prodhuesi "Pfizer", ndërsa po negoci

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me

Natalija Nileviç, 26 vjeçarja nga Podgorica është arrestuar nga policia e Malit të Zi pasi ka kërcënuar shqiptarët dhe malazezët përmes n

Moti i keq me reshje bore dhe temperatura nën ngrirje mbërthen Greqinë.

Kryetari i Komunës së Ulqinit, Loro Nrekiç është arrestuar ditën e sotme pasi akuzohet për punësime partiake.

Greqia është goditur në orët e fundit nga një valë e motit të acartë e quajtur “Leandros”, e cila ka sjellë në fillim reshje bore në të g

Greqia ka regjistruar 20 viktima dhe 510 raste të reja nga COVID-19 në 24 orët e fundit.

Maqedonia e Veriut ka regjistruar 14 viktima dhe 361 raste të reja nga COVID-19.

Një aeroplan që mbante një milion doza të vaksinës Sinopharm COVID-19  nga Kina, arriti të Shtunën në Serbi, duke e bërë atë vendin e par

Qeveria e Greqisë ka mbështetur një takim mes presidentit turk Erdogan dhe kryeministrit grek Mitsotakis, duke bërë kështu një hap para d