Brukseli dhe Moska të përmbajtur për demarkacionin

10/08/2018 - 23:03

   Në mesin e debatit për rishikimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, Komisioni Europian shprehu mbështetjen për çfarëdolloj zgjidhjeje kompromisi që Kosova dhe Serbia do të arrijnë. Kështu u shpreh zëdhënësi i KE-së gjatë një konference për shtyp në Bruksel.

“Një zgjidhje e përhershme nënkupton një zgjidhje realiste, të qëndrueshme dhe të mundshme, në pajtueshmëri me të drejtën ndërkombëtare, e mbi të cilën Prishtina dhe Beogradi duhet të kenë pajtueshmëri”, tha Carlos Martin, zëdhënës i KE-së.

Nga Beogradi, zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse Maria Zaharova tha se Moska do të mbështesë çdo zgjidhje përkrahet nga Serbia.

“Qëndrimi i Rusisë për çështjen e Kosovës nuk ka ndryshuar. Vendi ynë respekton integritetin territorial dhe sovranitetin e Serbisë. Rusia do të veprojë në respekt të vendimeve të popullit serb”, tha Maria Zaharova, zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme Ruse.

Ndërsa ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delaui tha se Shtetet e Bashkruara vijojnë ta mbështesin fuqishëm pavarësinë e Kosovës, pavarësisht spekullimeve në mediat serbe.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Ne e njohim Kosovën si një vend të pavarur dhe sovran.

Sulmohet një autobus policor dhe stacioni i policisë në Omonia, Athinë.

Djali i një deputeti të njohur në Greqi dhe dy oficerë të policisë helene dyshohet se luajtën një rol kyç në grupin 11-anëtarësh greko-sh

Dy tërmete të njëpasnjëshme kanë goditur Selanikun mesditën e sotme.

Policia greke ndoqi një mjet që vinte nga kufiri gjelbër dhe e ndaloi në Tyria, Janinë.

Autostrada Shkup - Bllacë do të ndërtohet përmes Ndërmarrjes Publike për Rrugë Shtetërore (NPRRSH) dhe ribalanci i Buxhetit aspak nuk do

Një aksident i rëndë automobilistik ka ndodhur këtë të shtunë në veri të Greqisë.

Komisioni parlamentar për çështje kushtetuese në Maqedoni i hapi rrugën debatit në seancë plenare të parlamentit mbi projekt-amendamentet

Ideja për korrigjimin apo ndarjen e kufijve është ide e dështuar e cila e rrezikon edhe sovranitetin e Kosovës.

Presidenti grek, Prokopis Pavlopulos theksoi edhe një herë se vetëm kur Shkupi të përfundojë me ndryshimet kushtetuese mund të anëtarëso