Bullgaria vendos për mbajtjen e maskave në rrugë

22/10/2020 - 18:05

Autoritetet bullgare sot urdhëruan banorët të mbanin maska mbrojtëse në rrugë për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Mbajtja e maskave në Bullgari është e detyrueshme në publik, kur nuk është e mundur të mbash një distancë më pak se 1.5 metra.

“Ne jemi në një situatë shumë serioze,” tha ministri i Shëndetësisë Kostadin Angelov të enjten, ditën kur shteti regjistroi një rekord 1,472 infeksione të reja dhe 29 vdekje. Rreth 20 për qind e të testuarve janë pozitivë.

Bullgaria, një vend me një popullsi prej 6.9 milionë, tani ka 14.869 raste aktive, në mënyrë drastike më shumë se 9.175 që kishte javën e kaluar.

Deri më tani, 1.048 njerëz kanë vdekur nga COVID-19 në këtë vend të Evropës Lindore.

Angelov paralajmëroi se virusi po përhapet në mesin e punënjesve te shëndetësisë. Në 24 orët e fundit, 45 mjekë dhe infermierë kanë rezultuar pozitivë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, nënshkroi Dekretin për shpalljen e Ligjit për Regjistrimin e Popullsisë.

Janë tri mundësi rreth kompromisit të mundshëm ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, vlerëson Grupi Ndërkombëtar i Krizave (GNK).

Gjendet i vdekur në moshën 77-vjeçare Sifis Valiraqis, ish-ministër i Pasok.

Maqedonia e Veriut ka regjistruar një rënie të rasteve të reja dhe viktimave nga COVID-19 në 24 orët efundit.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, vlerësoi sot se “forcat që angazhohen për ‘Shqipërinë e Madhe’ pa dyshim do të fitojnë zgjedhjet

Maqedonia e Veriut ka regjistruar të shtunën 11 viktima nga COVID-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 2,799. 

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 14 persona nga COVID-19.

Një total prej 509 rastesh me Covid-19 u diagnostikuan në Greqi të enjten, shtatë më pak se 516 raste që u regjistruan në vend një ditë m

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka njoftuar se që prej datës 20 janar 2021, ka hyrë në fuqi marrëveshja ndryshuese ndërmjet Kës

Zyrtarisht Greqia u zgjerua sot me 12 milje në detin Jon. Por reagimi nga Turqia ka qenë i prerë.