Debate mes deputetëve në Greqi

12/11/2018 - 22:58

Mbajtja e 1 minute heshtje për Kostandino Kacifan javën e shkuar në parlamentin grek, me iniciativë të nënkryetarit Nikita Kaklamani, bëri që këtë të hënë kryetari Nikos Voutsis të mblidhte Konferencën e Kryetarëve. Në një prononcim për mediat pas kësaj mbledhjeje, kreu i parlamentit grek tha se kishte pasur diskutime për nismën e nënkryetarit.

Sipas Voutsis, ky episod duhet të ishte shmangur, pasi sipas tij, pozicioni i të gjitha forcave politike tashmë është i ditur. Ai shprehu ngushëllimet për familjen e Kacifas, por shtoi se vrasja e tij është duke u hetuar nga autoritetet shqiptare.

“Çdo parti ka shprehur qëndrimin e saj të qartë. Duke qenë se pozicionet e partive janë të njohura, asnjë iniciativë e tillë nuk duhej të ishte ndërmarrë”, tha Voutsis.

Kreu i parlamentit tha se për këtë ranë dakord të gjitha palët, me përjashtim të Agimit të Artë. Megjithatë, edhe Demokracia e Re doli në krah të nismës së nënkryetarit të parlamentit grek.

Për politikanin grek Thanasi Pafilis, mbajtja e një minute heshtje nuk mund të vendosej në mënyrë të njëanshme pa konsultime mes palëve. Ai u shpreh se vrasja e Kacifas shfrytëzohet nga nacionalistët në Greqi dhe Shqipëri.

Megjithatë, diskutimet duket se nuk e bindën nënkryetarin Kaklamani, i cili doli në mbrojtje të vendimit të tij duke u shprehur: “Ju po diskutoni për një të vdekur, kurse unë po flas për një person të vrarë”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të paktën 6 tonë hashash çokollatë janë zbuluar në Kretë në 8 kontejnerë që transportonte anija “Noka”.

Gjykata Kushtetuese e Malit të Zi vendosi që Nebojsha Medojeviq, deputeti i partisë opozitare, Fronti Demokratik, të lirohet, pothuajse d

Pas fotos së publikuar dje, ku dukej qartë ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski duke shëtitur në rrugët e shtetit ku ka përfit

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, ka deklaruar se ka drojë për dëmtim të procesit të zbatimit të plotë të “Marrëveshjes së Prespës”.

Athina zyrtare reagoi ashpër kundër vendimit të qeverisë shqiptare për të shndërruar në zona turistike disa hapësira përgjatë bregdetit V

Presidenti i Serbisë dhe i Partisë Progresive Serbe (SNS), Aleksandër Vuçiç tha se nuk do të plotësojë asnjë kërkesë të opozitës, sado që

Mediat greke çdo ditë publikojnë detaje lidhur me ngjarjen makabre e cila shkaktoi jo pak zemërim në popullin grek. Këtë herë media greke

Këngëtarja serbe, Ceca Raznatoviq do të mbajë një koncert në Mitrovicë të Kosovës më  8dhjetor në orën 12, sipas portalit serb "Telegrafi

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka folur për arratisjen e ish-paraardhësit të tij, Nikolla Gruevski.

Dhuna, bombat molotov e zjarri kanë shoqëruar protestat e grekëve në 10-vjetorin e vrasjes së 15-vjeçarit Aleksis Grigoropulos.