Debate mes deputetëve në Greqi

12/11/2018 - 22:58

Mbajtja e 1 minute heshtje për Kostandino Kacifan javën e shkuar në parlamentin grek, me iniciativë të nënkryetarit Nikita Kaklamani, bëri që këtë të hënë kryetari Nikos Voutsis të mblidhte Konferencën e Kryetarëve. Në një prononcim për mediat pas kësaj mbledhjeje, kreu i parlamentit grek tha se kishte pasur diskutime për nismën e nënkryetarit.

Sipas Voutsis, ky episod duhet të ishte shmangur, pasi sipas tij, pozicioni i të gjitha forcave politike tashmë është i ditur. Ai shprehu ngushëllimet për familjen e Kacifas, por shtoi se vrasja e tij është duke u hetuar nga autoritetet shqiptare.

“Çdo parti ka shprehur qëndrimin e saj të qartë. Duke qenë se pozicionet e partive janë të njohura, asnjë iniciativë e tillë nuk duhej të ishte ndërmarrë”, tha Voutsis.

Kreu i parlamentit tha se për këtë ranë dakord të gjitha palët, me përjashtim të Agimit të Artë. Megjithatë, edhe Demokracia e Re doli në krah të nismës së nënkryetarit të parlamentit grek.

Për politikanin grek Thanasi Pafilis, mbajtja e një minute heshtje nuk mund të vendosej në mënyrë të njëanshme pa konsultime mes palëve. Ai u shpreh se vrasja e Kacifas shfrytëzohet nga nacionalistët në Greqi dhe Shqipëri.

Megjithatë, diskutimet duket se nuk e bindën nënkryetarin Kaklamani, i cili doli në mbrojtje të vendimit të tij duke u shprehur: “Ju po diskutoni për një të vdekur, kurse unë po flas për një person të vrarë”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç, ka deklaruar sot për RTS se detyra e tij e re është që të sigurohet që asnjë vend të

Diplomati amerikan Matthew Nimetz ia dedikoi 25 vjet të jetës dhe karrierës profesionale ndërmjetësimit në konfliktin për emrin, midis Sh

Presidenti serb, Aleksander Vuciç ka marrë pjesë në një konferencë në Beograd bashkë me ish-kancelarin gjerman, Gerhard Schreder, ndërsa

Deputeti i pavarur maqedonas dhe njëherazi kryetar i Komisionit për çështje të mandatit dhe imunitetit, Pavle Bogoevski ka dhënë dorëheqj

Para fillimit të seancës Zv/Kryetari i Komisionit Antikorrupsion, Nuri Bajrami, me një retorikë të ashpër dhe duke i kërkuar falje opinio

Kryeministri grek Aleksis Tsipars i la pas deklaratat me ton nacionalist dhe u zotua për një Ballkan ku mbizotëron prosperiteti dhe bashk

Filluan takimet për “ fshesën” e paralajmëruar nga kryeministri.

Parlamaneti grek është sulmuar mesditën e sotme nga 15 persona.

“Sot jemi të përgatitur edhe politikisht edhe institucionalisht.