Deputetja e VMRO: Të stopohet ligji për shqipen

Postuar: 13/09/2017 - 07:57

Deputetja e VMRO DPMNE-së, Nevenka Stamenkovska, në ditën e dytë të debatit në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie ndëmjet bashkësive etnike, nënvizoi një sërë mangësish juridike, që sipas saj argumentojnë pse propozim ligji pa të drejtë mban yllin e Bashkimit Evropian.

Sipas Stamenkovsëks, gjuha shqipe edhe ashtu është e aplikueshme e Marrëveshja e Ohrit tashmë është realizuar, ndaj nuk ka aspak nevojë për ta diskutuar propozim ligjin në fjalë.

“Me ndryshimet kushtetuese në vitin 2001, Ligji për përdorimin e gjuhës që e flasin së paku 20% e qytetarëve në RM-së dhe në njësitë e vetëqeverisjes lokale është miratuar më 4 gusht të vitit 2008 dhe me këtë gjuha shqipe është bërë gjuhë e dytë zyrtare në Republikën e Maqedonisë, kuptohet në njësitë e vetëqeverisjes lokale ku ka mbi 20%. Sipas meje, tema për përdorimin e gjuhës shqipe tashmë është vendosur në korniza kushtetuese dhe me këtë sipas meje dhe tezave të shumë personave profesionistë duhet të mbyllet edhe tema e Marrëveshjes së Ohrit”, deklaroi Nevenka Stamenkovska, VMRO DPMNE.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Donald Trump do të vizitojë Serbinë vitin e ardhshëm dhe kjo po merret si një sinjal i fortë i SHBA-së për të treguar se ata do të ruajnë

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot në seancën e 15-të duhet ta vazhdojë debatin për Propozim-ligjin për shfrytëzimin e gjuhëve.

Qysh në gjysmën e dytë të shekullit XIX, stereotipi negativ për shqiptarët ka qenë i shprehur në një sërë librash të autorëve serbë pa nd

   Një incident serioz raportohet të ketë ndodhur të mërkurën në Detin Egje mes anijeve të rojës bregdetare greke dhe turke.

Ministri i Brendshëm serb, Nebojsha Stefanoviç në prag të mbajtjes së Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit tha se është i bindur se “

Mesditën e sotme Greqia qendrore është goditur nga lëkundjet sizmike.

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Patriarku Irinej në një intervistë për gazetën serbe, “Novosti" ka thënë se detyra e Serbisë është të çojë

Kanë gjetur vdekjen në një aksident automobilistik kryetari i komunës dhe kryetari i këshillit komunal të komunës së Ranillugut në Kosovë

Aleksandar Vuçiç, deklaroi se gjatë muajit tetor do të nisë periudha e re e dialogut brenda vendit për çështjen e Kosovës, në varësi të m

Pas gati tre muajsh bllokimi politik, Ramush Haradinaj ia ka dalë të zgjidhet kryeministër me minimumin e votave që kërkohen, v