Diploma të dyfishta nga universitetet prestigjoze të vendeve evropiane

19/07/2018 - 17:11

   Mundësia për të patur një diplomë nga ndonjë prej universitetet më të njohura Europiane është e paçmueshme. Megjithatë, duke i pasur parasysh shpenzimet e arsimit në vendet Europiane, mundësia për të studiuar në një nga universitetet më të renomuara Europiane fatkeqësisht është ende i padisponueshëm për një numër të madh të studentëve të Republikës së Maqedonisë, por edhe të vendeve fqinje.

Për këtë arsye UNS në periudhën e kaluar vendosi theks të veçantë në marrëveshjet për diplomat e dyfishta, me çfarë studenëve u mundësoi marrjen e diplomave nga universitetet prestigjoze Europiane, pa i ngarkuar ato me tarifa të larta të shkollimit dhe jetës në vendet Europiane.

Midis universiteteve më të rëndësishme Europiane me të cilat UNS ka lidhur marrëveshje për diploma të dyfishta janë: Universiteti i Szeged- Hungari, Universiteti i Neapol –Luixhi Vanviteli – Itali, Univrsiteti  i Sterling – Britania e Madhe, Universiteti Odlar Jurdu-Baku, Azerbeixhan, Universiteti i Shkencave Sociale i Llodz-Poloni etj.

Në fund duhet të theksohet se në fazë përfundimtare janë edhe bisedimet për marrëveshje të re për diploma të dyfishta edhe me Universitetin Oksford Bruks, një nga universitetet më të renomuara në Britaninë e Madhe, që edhe më tej do të pasurojë ofertën e pasur të universiteteve nga të cilët studentët e UNS mund të fitojnë diploma.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç, tha se Serbia është e vetëdijshme për gabimet e saja në të kaluarën por bombardimi i NATO-s në vit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrja Ana Bërnabiç kanë folur të enjten, përmes deklaratave të ndara, për një nismë të

Konsullata ruse në Athinë është sulmuar nga persona të panjohur mëngjesin e kësaj të premteje.

Ambasadori francez në Serbi, Frederic Mondoloni ka folur për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

Mali i Zi përkrah çdo opsion që do të çonte në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por ideja e korrigjimit të terr

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç,në konferencën e OKB-së në Buenos Aires, dedikuar për bashkëpunimin jug-jug ka falënderuar vendet q

Gjykata e Apelit e Kombeve të Bashkuara ka dënuar sot me burgim të përjetshëm Radovan Karaxhiçin, një figurë kyçe në luftërat e Ballkanit

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federika Mogherini, në një konferencë të përbashkët për gazetarë me kryeministrin Zoran Zaev,  ka përgëzua

Rusia e ka njohur shtetin maqedonas nën emrin e ri kushtetues, Republika e Maqedonisë së Veriut, bëri të ditur sot Ministria e Punëve t

Muhamed Sejdini është Presidenti i ri i Federatës së Futbollit të Maqedonisë.