Dyshohet për rast të dytë me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

27/02/2020 - 14:04

Ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, Venko Filipçe, në Konferencën për media ka njoftuar se situata me pacienten e prekur nga koronavirusi është e mirë dhe se ka një formë të lehtë të sëmundjes, pa shenja të komplikimeve.

Ministri njoftoi se gjatë natës janë kontaktuar të gjithë udhëtarët e furgonit dhe të gjithë janë në izolim shtëpiak.

Në bashkëpunim me MPB-në janë kontaktuar edhe personat që kanë qenë në kontakt me udhëtarët e furgonit.

Autoritetet thonë se numri i tyre nuk ka qenë i madh, por sidoqoftë, po merren masa nga ekipet e epidemiologëve dhe se edhe ata do të izolohen.

Ministri Filipçe ka njoftuar edhe për dy persona tjerë që janë paraqitur në Klinikën Infektive. Njëri prej tyre ka qenë shoferi që kishte udhëtuar nga Italia, por ka rezultuar negativ nga koronavirusi, ndërsa rasti tjetër ka të bëjë me një grua e cila së bashku me bashkëshortin kishte qëndruar në Romë.

Siç u njoftua, sipas testimit jo të kompletuar është paraqitur mundësi pozitive e koronavirusit, por ministri bëri thirrje që të pritet deri në përfundim të analizave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Flamuri i Maqedonisë së Veriut tashmë është ngritur në selinë e NATO-s në Bruksel, ku u shënua kështu aderimi i vendit në Aleancën Veriat

Qeveria e Malit të Zi i ka kërkuar ndihmë mjekësore NATO-s, përkatësisht Qendrës për Koordinimin e Përgjigjeve ndaj Fatkeqësive, sa i tak

Numri i personave që kanë humbur jetën në Greqi si pasojë e koronavirusit ka shkuart në 32. Sikurse bëjnë të ditur mediat greke numri i p

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo përshëndeti finalizimin e procesit të antarësimit të Maqedonisë së Veriut në Nato.

Dy persona kanë humbur jetën në Greqi dhe numri total i viktimave nga koronavirusi ka shkuar në 28.

Ekspertja për Ballkanin, Johanna Deimel shikon në krizën e re politike në Kosovë gabime strategjike të Albin Kurtit, por sipas saj edhe q

Ka shkuar në mbi 200 numri i të infektuarve me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, ka bërë të ditur Ministria e Shëndetësisë duke njoftua

Ka shkuar në 25 numri i viktimave nga koronavirusi në Greqi, pasi vetëm ditën e sotme kanë humbur jetën 3 persona.

Serbia ka shënuar edhe dy viktima nga koronavirusi vetëm në 24 orë.

Ka shkuar në 23 numri i viktimave në Greqi ndërsa numërohen 821 të prekur nga Covid-19.