Dyshohet për rast të dytë me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

27/02/2020 - 14:04

Ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, Venko Filipçe, në Konferencën për media ka njoftuar se situata me pacienten e prekur nga koronavirusi është e mirë dhe se ka një formë të lehtë të sëmundjes, pa shenja të komplikimeve.

Ministri njoftoi se gjatë natës janë kontaktuar të gjithë udhëtarët e furgonit dhe të gjithë janë në izolim shtëpiak.

Në bashkëpunim me MPB-në janë kontaktuar edhe personat që kanë qenë në kontakt me udhëtarët e furgonit.

Autoritetet thonë se numri i tyre nuk ka qenë i madh, por sidoqoftë, po merren masa nga ekipet e epidemiologëve dhe se edhe ata do të izolohen.

Ministri Filipçe ka njoftuar edhe për dy persona tjerë që janë paraqitur në Klinikën Infektive. Njëri prej tyre ka qenë shoferi që kishte udhëtuar nga Italia, por ka rezultuar negativ nga koronavirusi, ndërsa rasti tjetër ka të bëjë me një grua e cila së bashku me bashkëshortin kishte qëndruar në Romë.

Siç u njoftua, sipas testimit jo të kompletuar është paraqitur mundësi pozitive e koronavirusit, por ministri bëri thirrje që të pritet deri në përfundim të analizave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

153 raste të reja me koronavirus jane regjistruar ne 24 oret e fundit në Greqi. Numri i përgjithshëm i rasteve ka shkuar në  5123.

Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, u bëri thirrje pacientëve që janë shëruar nga COVID-19 të dhurojnë plazmën

6 viktima, 113 raste të reja nga kryerja e 1543 testimeve dhe 259 pacientë të shëruar është bilanci për Covdi-19 brenda 24 orëve të fundi

Autoritetet shëndetësore në Greqi paralajmëruan të martën për rrezikun e përhapjes së koronavirusit të ri, që e shkakton sëmundjen COVID-

Ministria e Shëndetësisë në Maqedonisë e Veriut ka bërë me dije se nga 830 testime të realizuara brenda 24 orëve të fundit, 75 kanë janë

Tre të vdekur dhe 74 të infektuar nga Covid-19 është bilanci i 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut.

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik në Greqi ka njoftuar se gjatë 14 orëve të fundit janë regjistruar 75 raste të reja me koronavirus

Katër viktima dhe 166 raste të reja me Covid-19 janë shënuar në 24 orët e fundit në Maqedoninë Veriore.

Parlamenti i ri i Maqedonisë së Veriut pritet të mblidhet më 4 gusht, ndërsa nuk është bërë ende asgjë zyrtare lidhur me përpjekjet për f

Për fat të mirë, ditën e sotme nuk është shënuar asnjë viktimë me Covid-19, por ndërkohë është rritur ndjeshëm numri i rasteve të reja ng