Fëmija dy vjeç, pacienti më i ri me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

23/03/2020 - 21:10

Sipas të dhënave të publikuara në ueb faqen e Institutit të Shëndetit Publik, pacienti më i ri me koronavirus në Maqedoninë e Veriut është një fëmijë dyvjeçar ndërsa pacienti më i vjetër është i moshës 91-vjeçe.

Në raportin e detajuar ditor të Institutit për Shëndet Publik, thuhet se “mosha e pacientëve varion nga 2 deri në 91 vjet (mesatarisht 42.2 vjet), dhe shumica e pacientëve (23 për qind) janë midis moshës 30 dhe 39 vjeçe”.

Nga numri i përgjithshëm i pacientëve me koronavirus në vend, respektivisht prej 136 personave, 66 pacientë janë të gjinisë mashkullore kurse 70 janë të gjinisë femërore .

27 nga 136 pacientët, sipas të dhënave nga Instituti i Shëndetit Publik, kanë sëmundje kronike, 17 prej të cilave kanë sëmundje kardiovaskulare, 5 sëmundje kronike në mushkëri, dhe nga tre pacientë kanë diabet, sëmundje kronike në veshka dhe hipotiroidizëm, k urse një pacient është me sëmundje neuromuskulare.

Deri më tani, sipas Institutit, janë infektuar 9 persona nga personeli mjekësor.

Sipas kategorizimit të rrezikut të OBSH-së, vlerësohet se:

Dibra është në fazën 4 (transmetimi i gjerë i komunitetit).

Shkupi është në fazën 4 (transmetim i gjerë i komunitetit).

Pjesa tjetër e Republikës së Maqedonisë së Veriut janë në fazën 2 (raste sporadike)

Deri sot pasdite kanë rezultuar pozitiv me koronavirus 22 persona të rinj, prej të cilëve 16 janë gra dhe 6 burra. Shumica e tyre janë në moshën 50-59 vjeçe.

Dy prej tyre janë shtruar në spital ndërsa pjesa tjetër janë në trajtim shtëpiak.

Nga këta 22 persona, 15 tashmë kanë pasur kontakte me një person tashmë të infektuar./Alsat

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Maqedonia e Veriut pritet të aplikojë masa të reja kufizuese pas rritjes së numrit të të infektuarve nga koronavirusi i ri, që shkakon së

Maqedonia e Veriut është një nga vendet ballkanase që po shënon shifrat më të larta nga koronavirusi në rajon.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se asociacioni duhet të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ.

Autoritetet shëndetësore në  Maqedoninë e Veriut kanë njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 6 persona nga COVID-19, ndërsa ja

Koronavirusi vijon të shkaktojë viktima në Greqi.

Rëndimi i situatës së pandemisë, ka bërë që autoritetet maqedonase, ashtu si mjaft vende të tjera, të ashpërsojnë masat e të shtojnë kont

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në Maqedoninë e Veriut. Në 24 orët e fundit në këtë shtet kanë humbur jetën 6 per

Pas rritjeve të rasteve të reja me COVID-19, Sllovenia ka vendosur që nga dita e nesërme të vendos në karantinë disa qytete të cilat kons

453 raste të reja me koronavirus jane regjistruar në 24 orët e fundit në Greqi.

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut mund të ndërmarrë një masë ekstreme për të mbajtur seancat online për shkak të disa deputetëve me Covid-19