Garë mes fuqive të mëdha në dialogun Kosovë-Serbi

17/09/2019 - 12:59

Faza finale e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund të prodhojë një garë mes fuqive të mëdha. Pas Shteteve të Bashkuara nuk përjashtohet mundësia që edhe Gjermania të emërojë një emisar të posaçëm për dialogun.

Serbia nuk e ka problem ta zgjerojë tryezën e negociatave me këdo që mund të ndërmjetësojë dhe të ndihmojë në heqjen e taksës, shkruan Koha Ditore.

Dialogu me Serbinë është tema kryesore me të cilën duhet të merret Qeveria që do të dalë pas zgjedhjeve të 6 tetorit.

Pas raportimeve se shteti gjerman planifikon ta emërojë një emisar për dialogun, në Ambasadën e këtij shteti në Prishtinë të hënën nuk kanë komentuar rreth kësaj çështjeje.

Gjermania është kundërshtar i fuqishëm i ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe këtë qëndrim e ka shprehur disa herë kancelarja Angela Merkel.

Për analistin Krenar Shala, përfshirja eventuale e Gjermanisë do të sillte një garë mes të fortëve. Sipas tyre, “rivaliteti” ka të bëjë me atë se kush do të ketë ndikimin më të madh dhe projektin më të mirë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se vendimi i Malit të Zi për të mos hapur kufijtë për qytetarët serbë është “politik”.

Vetëm 5 raste të reja me koronavirus  u konfirmuan sot në Greqi, njoftuan nga Ministria e Shëndetësisë.

Greqia ka publikuar listën me 29 shtete që do të hapë kufijtë për turizëm duke filluar nga 15 qershori.

Janë rritur në mënyrë drastike rastet dhe viktimat nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut.

Deri para Luftës II Botërore kur nazistët vranë rreth 97 përqind të hebrenjve që jetonin aty, Selaniku njihej si “Jeruzalemi i Ballkanit”

Pas deklaratës së djeshme të zëdhënësit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Turqisë se “ata që pretendojnë se janë djepi i kulturës, du

Serbia bën një hap përpara drejtë rikthimit në normalitet!

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut ka mbajtur mbledhje të jashtëzakonshme ku ka vendosur për ta shkarkuar Sulejman Re

Lidhja e Biznesit të Veshjes së Gatshme Greqi i bëri sot thirrje qeverisë greke të hapen kufijtë tokësorë me Shqipërinë, Bullgarinë dhe M

Ish- kryeministri maqedonas, Zoran Zaev kërkon zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme më 5 korrik.