Gjenden 7 kufoma brenda një dërgese që ishte nisur nga Serbia drejt Paraguajit (FOTO)

24/10/2020 - 13:01

Trupat e dekompozuar tragjikisht të shtatë personave të cilët mund të jenë strehuar aty, u gjetën të premten brenda një dërgese plehrash që u largua nga Serbia tre muaj më parë, njoftuan autoritetet paraguaiane.

Sipas Reuters, kontejneri u largua nga Serbia më 21 korrik dhe arriti në fillim të kësaj jave përmes Argjentinës në një port në periferi të kryeqytetit paraguaian Asuncion.

Trupat u zbuluan të premten kur menaxherët e kompanisë që bleu produktin e hapën atë. Prokurori Marcelo Saldivar tha se viktimat, të cilët ishin të gjithë të rritur, duket se ishin fshehur aty.

Dy kishin dokumente identiteti që tregonin se ishin marokenë dhe gjithashtu u gjet një faturë për një kompani serbe të taksive, duke sugjeruar se ata hynë në kontejner në Serbi.

Policia gjeti çanta me rroba dhe një hapje për ajrosje në zonën e kontejnerit ku u gjetën trupat. Po ashtu u gjetën furnizime me biskota, ujë në shishe dhe ushqim të konservuar, të mjaftueshme për të zgjatur 72 orë.

“Të gjithë trupat janë dekompozuar. Ata janë vetëm flokë dhe kocka”, shtoi prokurori.

Itinerari i dërgesës do të kontrollohet, së bashku me telefonat celularë të gjetur me trupat, dhe autoritetet në Marok dhe Serbi do të kontaktoheshin për të provuar për të përcaktuar identitetin e viktimave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Maqedonia e Veriut vijon të shënojë shifra të larta infektimesh dhe vdekjesh nga koronavirusi.

Mandatari për formimin e Qeverisë së re të Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç, paraqiti propozimin përfundimtar të përbërjes së kabinetit qe

Pandemia COVID-19 vijon të shkaktojë viktima në Maqedoninë e Veriut.

Në Greqi autoritetet njoftuan sot 2,018 raste të reja të koronavirusit në vend, nga të cilat 2 u zbuluan pas kontrolleve në hyrjet e vend

Gjatë 24 orëve të fundit, Serbia ka regjistruar 7 606 raste të reja të personave të infektuar me Covid-19.

620 persona janë konfirmuar pozitivë me COVID gjatë 24 orëve të fundit në Mal të Zi.

Greqia do të zgjasë masën e izolimit mbarëkombëtarë, për një javë, deri në 7 dhjetor, teksa rastet me koronavirusin e ri vazhdojnë të rri

Maqedonia e Veriut vijon të mbetet një nga vendet më të prekura nga koronavirusi në rajonin tonë.

Situata e pandemisë COVID -19 në Greqi është përkeqësuar.

Nga mbrëmja e kësaj të mërkure, Mali i Zi nis zbatimin e masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.