Gjykata e Apelit konfirmon dënimet për grupin e Kumanovës

18/09/2019 - 08:33

Gjykata e Apelit në Shkup ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore për grupin e njohur si i Kumanovës, i cili më 2 nëntor 2017 ishte dënuar me 746 vjet burgim. Për veprën terrorizëm ishin dënuar gjithsej 37 persona, shumica shtetas të Kosovës, të cilën ishin shpallur fajtorë  për ngjarjet e 9 dhe 10 majit të vitit 2015 në 'Lagjen e Trimave', në  Kumanovë.

Gjatë luftimeve që kishin zgjatur dy ditë ishin vrarë 8 pjesëtarë të  forcave policore dhe 10 pjesëtarë të grupit të armatosur. Shtatë  pjesëtarë të grupit ishin dënuar me burg të përjetshëm, 13 janë dënuar  me nga 40 vjet burg, derisa 6 prej 37 të akuzuarve janë dënuar me nga 20 vjet burg. Të akuzuarit e tjerët janë dënuar me nga 18 vjet e më poshtë.

Pjesëtarët e grupit, gjatë procesit të gjatë gjyqësor kanë hedhur  poshtë akuzat për terrorizëm, duke theksuar se në 'Lagjen e Trimave' në  Kumanovë, kishin shkuar për t’i tërhequr vërejtjen autoriteteve maqedonase, për siç kanë thënë, “mosrealizimin e drejtave të  shqiptarëve” sipas asaj që ishte paraparë në Marrëveshjen e Ohrit.

Pjesëtarët e grupit dhe pala mbrojtëse ka kërkuar hetim ndërkombëtar,  ndërsa ka përsëritur qëndrimet se rasti ka qenë i orkestruar nga  qeveria e kaluar për të shpërqendruar vëmendjen nga skandalet, me të cilat përballej ajo, në veçanti me aferën e përgjimeve dhe raste tjera.

Nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut kanë thënë se mbeten në qëndrimin mbi nevojën e zbardhjes së këtij rasti dhe se pasi të ketë një epilog  gjyqësor, do të mund të inkuadrohen ekspertët ndërkombëtarë.

Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj në një prononcim për media kishte kërkuar që grupi të ekstradohet në Kosovë për vuajtjen e dënimit më burg. Pas vërtetimit të dënimit, pala  mbrojtëse ka të drejtën e ankimimit të vendimit të Apelit në Gjykatën Supreme. /REL/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria greke qendron e tërhequr lidhur me zgjedhjet e parakohshme në Maqedoninë Veriut – edhe sepse emri i këtij vendi për shumë njerëz

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoninë e Veriut do të zhvillohen më 12 prill 2020.

Dy tërmete me madhësi 3.2 të shkallës Rihter kanë rikthyer panikun në vendin fqinj, Greqi.

Maqedonia e Veriut do të mbajë zgjedhje të parakohshme parlamentare më 12 prill të 2020.

Në një kohë që Brukseli heziton t’i afrojë vendet e Ballkanit Perëndimor me BE, Kremlini bëhet aktiv me të preferuarën e vet Serbinë.

Organizimi i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare pritet të jetë në fokusin e takimt të sotëm të liderëve të partive më të mëdha politi

Dy pjesëtare të FSK-së janë ndaluar për disa orë në kufi nga policia serbe.

Kreu i BDI-së në Maqedoninë e Veriut Ali Ahmeti tha se partia e tij është e gatshme për zgjedhje të parakohshme.

Mediat italiane paralajmëruan një ditë më parë se kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev pritet të japë dorëheqje, pasi Këshilli

Ndonëse media italiane "Ansa" njoftoi sot se kryeministri Zoran Zaev ka dhënë dorëheqjen pas vendimit të Bashkimit Evropian për të mos ha