Greqi/ Pas rihapjes, rritet numri i viktimave dhe rastet e infeksionit

15/05/2020 - 10:56

Ditën e sotme në Greqi ka ndërruar jetë një e moshuar, 73-vjeçare duke e çuar numrin e viktimave në shtetin fqinj në 158.

Mediet vendase shkruajnë se viktima e sotme është një grua, që ishte shtruar në spital në NIMTS dhe ishte infektuar në klinikën "Taxiarchai". E moshuara kishte sëmundje të mëparshme dhe prej disa ditësh ishte duke luftuar për jetë në Kujdesin Intensiv.

Kjo është viktima e 12 që pas rihapjes se Greqisë, e cila u fut në krantinë pas shpërthimit të pandmisë në mars.

Ndërsa ditën e djeshme zv.ministri i Shëndetësisë, Sotiris Tsiodras njoftoi se numri i rasteve të infeksionit ishte rritur me 10, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në 2.770.

Nga rastet, 55.3% janë burra dhe 610 kanë të bëjnë me udhëtime jashtë vendit dhe 1.409 për një rast të njohur tashmë. Sipas Tsiodras, 24 pacientë janë duke u trajtuar në ICU me intubacion, ndërsa 90 janë liruar nga njësia e kujdesit intensiv.

Nga të vdekurit, 42 janë gra dhe pjesa tjetër janë burra, ndërsa mosha mesatare e tyre është 75 vjeç. 93.6% kishin një sëmundje themelore ose ishin mbi 70 vjeç. Deri më tani, në Greqi janë marrë 116.233 mostra klinike.

Mosha mesatare e personave të intubuar është 71 vjeç, ndërsa 96% kanë sëmundje të mëparshme ose janë mbi 70 vjeç. 10 prej tyre janë gra dhe pjesa tjetër janë burra.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish- kryeministri maqedonas, Zoran Zaev kërkon zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme më 5 korrik.

Kryeministri i Malit të Zi, Dusko Markovic ka njoftuar se shteti malazez ka lajmëruar se vendi i tij do të hapë kufijtë e saj më 1 qersho

Bashkimi Evropian vazhdon të proklamojë unitet karshi qasjes që synon të aplikojë në lehtësimin e dialogut Kosovë-Serbi, me gjithë deklar

Ministrat e Jashtëm të Gjermanisë dhe Francës, bënë thirrje të shtunën për rifillimin e menjëhershëm të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe S

Zgjedhjet duhet të mbahen në momentin e parë të mundshëm, sipas mundësive ligjore dhe situatës me epideminë.

Sot mbushen 14 vjet nga përfundimi zyrtar i funksionimit të Konfederatës Serbi dhe Mali i Zi.

Maqedonia e Veriut kërkon të marrë masa drastike për Festën e Fitër Bajramit gjatë fundjavës.

Sezoni turistik në Greqi do të hapet më 15 qershor ka njoftuar kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis duke shtuar se fluturimet ndërkombët

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, krerët e misioneve të BE-së, ambasadorët e Norvegjisë, Zvicrës, Mbretërisë së Bashkuar, kreu i Bankë

Ministria e Shëndetësisë në Maqedonisë së Veriut ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe dy viktima nga koronavirusi du