Greqi, shkatërrohet banda e të miturve, 22 në pranga

30/09/2020 - 17:46

Një bandë shumë-anëtarëshe, kryesisht të mitur, të cilët kryenin sistematikisht grabitje në zonën më të madhe të qendrës së Athinës u shpërbë nga Nën-Drejtoria e Sigurisë së Athinës.

26 persona u arrestuan, 22 të huaj dhe katër shtetas grekë, nga të cilët 21 ishin të mitur.

Anëtarët e bandës, shumica prej tyre nga Shqipëria, vepronin kryesisht në sheshin Syntagma, sheshin e Popullit, Thissio dhe pjesë të tjera qendrore të qytetit.

Sipas policisë, ata ndoqën një metodologji specifike për kryerjen e grabitjeve. 

Fillimisht, ata u mblodhën në grupe në pjesë të ndryshme qendrore të Athinës, ku gjetën “viktimat” e tyre të mundshme, duke zgjedhur në shumë raste të mitur.

Pastaj disa nga anëtarët e grupit, duke përdorur dhunë u morën viktimave celularët, paratë dhe sendet e tjera që posedonin. 

Anëtarët e tjerë të grupit vepruan si “duhanpirës” për të gjetur oficerët e policisë dhe për të shmangur arrestimin.

Policia po heton përfshirjen e anëtarëve të bandës në një numër grabitjesh, ndërsa deri më tani të paktën tetë raste janë identifikuar, të cilat ndodhën gjatë muajit të fundit. 

Përveç kësaj, hetimi përcaktoi përfshirjen e dy prej të arrestuarve për trafik droge.

Për të çmontuar bandën, një operacion policor u krye të hënën në Sheshin Syntagma dhe Sheshin Laou.

Gjatë kontrolleve të mëvonshme, 21 telefona celularë u gjetën dhe konfiskuan, një kamë, para dhe rreth 22 gramë kanabis.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia po kalon një valë të dytë nga COVID-19 edhe më të frikshme se e para.

Trupat e dekompozuar tragjikisht të shtatë personave të cilët mund të jenë strehuar aty, u gjetën të premten brenda një dërgese plehrash

Rritja e numrit të infektimeve në Greqi ka detyruar autoritetet shëndetësore fqinje që të forcojnë masat me qëllim mbajtjen nën kontroll

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis njoftoi se në Athinë, Selanik dhe në qytete të tjera do të vendoset ora policore, me qëllim t

Është shoqëruar me debate të ashpra mes kryeministrit të Kosovës Avullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, Forumi i Sigurisë i

Maqedonia e Veriut ka raportuar sërisht shifra të larta të infektuarish me COVID-19.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis sapo njoftoi masat e reja ndaj koronavirusit për shkak të rritjes së rasteve pozitive me koronaviru

Autoritetet bullgare sot urdhëruan banorët të mbanin maska mbrojtëse në rrugë për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Ivica Daçiç është zgjedhur kryetari i parlamentit të shtetit të Serbisë.

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes në Zakynthos të Greqisë janë ndjerë lëkundje të forta tërmeti