Greqi, tërmetet s’ndalen në ishullin e Zakinthos

27/10/2018 - 16:47

Ishulli i Zakinthos vazhdon ende të lëkundet nga tërmete më të vogla pas tërmetit të fuqishëm të së premtes me magnitudë 6.8 Rihter sipas matjeve të reja që dha Instituti Gjeodinamik i Observatorit të Athinës.

Pavarësisht katër tërmeteve të reja nga 4.5 deri ne 4.9 Rihter që goditen ishullin gjatë natës sizmologët vlerësojnë se fenomeni do të qetësohet vetëm në rast të një tërmeti rreth 5.5 Rihter i cili sipas tyre është mirë që të ndodhë tani kur edhe banorët edhe autoritetet janë në shkallë të lartë gatishmërie.

Nga tërmeti kryesor janë shkaktuar vetëm dëme materiale dhe një cunam 20 cm, ndërsa ka pasur vetëm 4 të plagosur lehtë.

Pavarësisht dëmeve të shkaktuara duket se ishulli ka përballuar shkallën e parë të frikës dhe çdo gjë po vjen në ritmet e përditshme të jetës për banorët dhe për turistët. Energjia elektrike u ndërpre për disa orë në ishull dhe të gjitha shkollat mbetën të mbyllura të premten.

Zakintho vazhdon të jetë në gjendje gatishmërie, ndërsa janë anuluar ceremonitë e festës kombëtare të Greqisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Katerina Sakellaropoulou u zgjodh me 261 vota nga Parlamenti Grek në postin e Presidentes së Republikës Greke.

Sulmi i fundit ndaj gazetarit të Deutsche Welles, Thomas Jacobi në Athinë e bën të qartë: Në Greqi ekstremistët e djathtë vazhdojnë të mb

Pas tensioneve të cilat tashmë janë përhapur në ‘Egje’ mes Greqisë dhe Turqisë për çështjen e luftës në Libi, SHBA nuk është përfshirë du

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se nuk beson se taksa që u ka vënë Kosova prodhimeve të importuara nga Serbia dhe Bosnje e He

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump e quajti fitore marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë për vendosjen e fluturimeve të drejt

Kompania ajrore gjermane Lufthansa propozon një linjë që do të lidhë Prishtinën me Beogradin.

Një tërmet me magnitudë 4,8 të shkallës Rihter ka goditur Greqinë, në orën 18.47.

Dimri sjell smogun e tij të përvitshëm mbi Ballkan, ku ndotja e ajrit shkaktohet në një masë të madhe nga qymyri dhe zjarret me dru, te t

Rritja dramatike e numrit të sëmurëve me grip në 15 ditët e para të këtij viti është shokuese, por e pritëshme theksojnë specialistët e s

Mediet kosovare dje bënë me dije se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama zyrtarisht ka nisur rrugën ligjore ndaj kryeministrit në detyrë t