Greqia bllokon datën për Maqedoninë

12/12/2012 - 09:40

 

Maqedonia nuk ka arritur të marrë datën për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian edhe pse që në vitin 2005 ka fituar statusin e shtetit kandidat, raporton Rel. 

Gjithashtu edhe herët e tjera Greqia ka qenë ajo që ka kushtëzuar datën me zgjidhjen së pari të çështjes së emrit të Maqedonisë, kontest ky që zgjati 20 vite. 

Në konkluzionin e pestë që vlerësohet edhe kyç për Maqedoninë që u miratua sonte në Bruksel nga Ministrat e Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian, thuhet se fillimi i bisedimeve mund të shqyrtohet në mbledhjen e Këshillit në qershor gjatë kryesimit irlandez me BE-së, por, pasi paraprakisht Komisioni Evropian të bëjë vlerësime për arritjet e mundshme të Maqedonisë për çështjen e emrit dhe fqinjësinë e mirë. 
Në fakt, edhe Bullgaria ka hezituar në dhënien e pëlqimit për Maqedoninë për shkak të vlerësimit se Shkupi nuk është i përkushtuar ndaj fqinjësisë  së mirë. 

“Ne jemi të brengosur për marëdhëniet e mira kurse miqtë grekë insistojnë në zgjidhjen e çështjes së emrit para fillimit të bisedimeve me BE-në”, ka deklaruar Mlladenov. 

Vendimi për mosdhënien e datës për Maqedoninë për nisjen e bisedimeve për anëtarësim në BE ende nuk është komentuar nga zyrtarët në Shkup. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Atletet e kryeministrit Rama në samitin e Ohrit kanë tërhequr vëmendjen e mediave maqedonase.

Një pllakë përkujtimore për komandantin e korpusit të Novi Sadit të ish-ushtrisë jugosllave, Mlladen Bratiç, i cili ka udhëhequr sulmin n

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka thënë në Gjenevë se për Serbinë është shumë e rëndësishme heqja e pengasave për lëvizjen e mall

Jani dhe Vasilia Katsifa, prindërit e Konstantinos Katsifas i kanë kërkuar kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis përmes një letre që të

Drejtori i Zyra serbe për Kosovën, Marko Gjuriç deklaroi se Mitrovica është një nga themelet e mbrojtjes së identitetit të popullit serb.

Në vitin 2020, Serbia planifikon të dërgojë në Kosovë rreth 89 milionë euro të parave të taksapaguesve të saj.

Njerëzit në Maqedoninë e Veriut janë të zhgënjyer nga BE dhe kryeministri i tyre. Besimi te demokracia është tronditur thellësisht.

Zgjerimi i BE ka vdekur me kohë, Macron vetëm e ka varrosur, thotë njëra palë. Politikë shkatërrimtare, thonë të tjerët.

Presidenti i ri i Palamentit Evropian, David Sassoli, ishte të hënën në Maqedoninë e Veriut, në vizitën e tij të parë në një vend jashtë

Policia greke ka gjetur 41 migrantë të fshehur në një kamion frigorifer në autostradën në veri të Greqisë, thanë zyrtarët e policisë.