Greqia fundos anijen civile turke, shtohen tensionet mes vendeve

11/08/2020 - 21:06

Greqia hapi zjarr ndaj një mjeti lundrues që transportonte civilë nga ishulli i Rodosit drejt Egjeut, sikurse bëjnë me dije mediat turke që citojnë Komandën e Rojës Bregdetare. Në një deklaratë komanda njofton se një sirian dhe dy shtetas turq janë plagosur, ndërsa mjeti lundrues u zhyt në ujë.

Thuhet se sulmi ndodhi në ujërat greke pranë provincës turke Mugla. Pas sulmit, një skuadër emergjence mbërriti në vendngjarje me 4 mjete dhe një  njësi zhytëse, ndërsa të plagosurit u çuan në spitalin shtetëror.

Ndërkohë sipas mediave greke mjeti i dyshimtë u sinjalizua të ndalonte, por drejtuesi i tij bëri manovra të rrezikshme dhe u qëllua për të neutralizuar.

Tensionet në rajon janë në rritje për shkak të aktiviteteve të eksplorimit dhe nxjerrjes së hidrokarbureve në Mesdhe. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Maqedonia e Veriut ka bërë një tjetër hap drejt lehtësimit dhe pritet të hapë kufijtë pa detyrimin e tamponit për të gjitha vendet e rajo

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes dy

Gazeta serbe "Informs" e njohur si përkrahëse e qeverisë në faqen e parë këtë të hënë, ia ka kushtuar një shkrimi me doza të forta nacion

Gjatë 24 orëve të fundit, tre persona kanë ndërruar jetë si pasojë e Covid-19 në Maqedoninë e Veriut, ndërsa janë shënuar edhe 148 raste

Greqia i bëri thirrje të dielën Turqisë të dënojë dhe hetojë atë që tha se ishte një fyerje ndaj flamurit të saj kombëtar në ishullin gre

Një tërmet i fortë është regjistruar gjatë natës së shkuar në Greqi. Tërmeti ka pasur një magnitudë prej 5.2 Rihter dhe u regjistrua rret

Deputetët e Kuvendit të Malit të Zi, këtë javë kanë votuar për postin e kryetarit të ri të Kuvendit , ku është zgjedhur deputeti nga radh

Një takim i ri midis Kosovës dhe Serbisë, në nivel ekspertësh, që ishte parashikuar të zhvillohej të hënën në Bruksel, është shtyrë, për

Kryediplomati serb, Ivica Daciç deklaroi se Serbia do ta ketë të vështirë ta zbatojë marrëveshjen e Shtëpisë së Bardhë, saktësisht pikën

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka dalë në një mesazh drejtuar qytetarëve të vendit të tij lidhur me situatën serioze me COVID-19 n