Greqia konfirmon rastin e katërt me koronavirus

28/02/2020 - 10:15

Në Greqi është konfirmuar edhe rasti i katërt me Covid-19. Bëhet fjalë për një 36-vjeçare që sapo është kthyer nga Italia e Veriut dhe ka shfaqur simptoma të lehta të gripit.

Sipas protokollit të parashikuar, edhe ajo po trajtohet në spitalin Atikon të kryeqytetit grek. Specialistët presin edhe raste të tjera të koronavirusit duke këshilluar njerëzit të mos shfaqin shenja paniku dhe të marrin masa mbrojtjeje.

Shumë shkolla të vendit do të jenë të mbyllura sot për t’u dezinfektuar si një masë parandaluese. Ndërkohë reagime të mëdha në shumë bashki të vendit ka shkaktuar vendimi i qeverisë për anulimin e festimeve të karnavaleve, pasi dëmi ekonomik i bizneseve do të jetë i madh. Shqetësimi më i madh shprehet sa i përket sezonit të Pashkës, pasi dihet se sjell të ardhura të mëdha në sektorin e turizmit.

Kryeministri Mitsotakis ka deklaruar se Greqia do të rrisë kontrollet në pikat kufitare detare, tokësore dhe në aeroporte, sidomos sa u përket udhëtarëve që vijnë nga vendet ku ka raste me koronavirus.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vijon të rritet numri i viktimave dhe të infektuarve nga koronavirusi në Greqi.

Në Greqi është shënuar viktima e 44-t nga koronavirusi.

Ai është një 79-vjeçar nga Ptolemaidha.

Flamuri i Maqedonisë së Veriut tashmë është ngritur në selinë e NATO-s në Bruksel, ku u shënua kështu aderimi i vendit në Aleancën Veriat

Qeveria e Malit të Zi i ka kërkuar ndihmë mjekësore NATO-s, përkatësisht Qendrës për Koordinimin e Përgjigjeve ndaj Fatkeqësive, sa i tak

Numri i personave që kanë humbur jetën në Greqi si pasojë e koronavirusit ka shkuart në 32. Sikurse bëjnë të ditur mediat greke numri i p

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo përshëndeti finalizimin e procesit të antarësimit të Maqedonisë së Veriut në Nato.

Dy persona kanë humbur jetën në Greqi dhe numri total i viktimave nga koronavirusi ka shkuar në 28.

Ekspertja për Ballkanin, Johanna Deimel shikon në krizën e re politike në Kosovë gabime strategjike të Albin Kurtit, por sipas saj edhe q

Ka shkuar në mbi 200 numri i të infektuarve me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, ka bërë të ditur Ministria e Shëndetësisë duke njoftua

Ka shkuar në 25 numri i viktimave nga koronavirusi në Greqi, pasi vetëm ditën e sotme kanë humbur jetën 3 persona.