Greqia, “kryeqyteti” europian i cigareve false

05/09/2019 - 17:48

Greqia konsiderohet si “kryeqyteti” i cigareve të falsifikuara që kontrabandohen në Europë. Në dy vitet e fundit, policia greke ka mbyllur 9 fabrika ku prodhoheshin cigare të tilla. Veç linjës së prodhimit të markave nga më të famshmet në botë, aty kishte kushte perfekte edhe për akomodimin dhe fjetjen e punëtorëve.

Paketat shiten në treg për 1.5 euro. Sasia e cigareve të shitura në mënyrë të paligjshme gjatë viteve të fundit u tetëfishua edhe për shkak të krizës, duke kapur 25% të tregut grek.

Vitin e kaluar, Greqia humbi 700 milionë euro nga tregtia e paligjshme e cigareve dhe duhanit. Sipas rrjetit ndërkombëtar KPMG, nëse kjo shumë futej në arkën e shtetit, do të mund të shmangeshin reduktimet e pensioneve që Greqia zbatoi në kuadër të tre programeve të shpëtimit dhe kapën shifrën 740 milionë Euro.

Prodhuesit e tyre në Greqi investojnë rreth një milion euro për një fabrikë dhe brenda gjashtë muajsh mbledhin dhjetëfishin e shumës së investuar.

Me një rendimet të tillë, policia greke është e sigurt që, sado të asgjësojë, fabrika të reja do të mbijnë si kërpudhat pas shiut dhe cigaret e falsifikuara do të vazhdojnë të blihen, pavarësisht cilësisë së dyshimtë dhe rreziqeve për shëndetin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zoran Milanoviç ka marrë zyrtarisht detyrën e Presidentit të Kroacisë pasi mposhti në zgjedhjet presidenciale të këtij viti Kolinda Graba

Një ngjarje makabre ka ndodhur në Greqi, ku një vajzë 11 muajshe pasi humbi jetën në trupin e saj u zbuluan shenja të abuzimit seksual.

Me 108 vota për, deputetët votuan për shpërndarjen e Kuvendit të Republikës së Maqedonisë.

Mundësi i përfaqësueses së Maqedonisë dhe anëtar i Klubit të mundjes “Tefejuz” Bunjamin Nuishi, është njëri nga viktimat e një grabitjeje

Dy herë me radhë brenda kësaj jave presidenti francez, Emmanuel Macron, tha se Kosova duhet të heqë tarifat ndaj mallrave serbe, ndërsa B

Një tjetër tërmet është regjistruar pak pas mesnate në Greqi.

Kryeministri kosovar, Albin Kurti ka takuar zyrtarin e lartë anglez Richard Moore në kuadër të Konferencës së Sigurisë në Mynih.

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka shkarkuar nga detyra ministren e Punës dhe Politikës Sociale, Rashella Mizrahi për shkak të mosrespekti

Presidenti serb Aleksander Vuçiç tha se Serbia po lufton për çdo njeri në Kosovë, por ai nuk do të “gënjejë popullin për situatën e vërte

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka deklaruar se firmosja e marrëveshjes së sotme mes Kosovës dhe Sebisë për hekurudhën dhe autostradën