Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Greqia në alarm: Varianti britanik i Covid-19 po bën kërdinë

05/03/2021 - 11:32

Spitalet në rajonin e Atikës në Greqi janë në prag të kolapsit. Mjeku George Pavlakis duke folur për televizionin SKAI ka ngritur alarmin për situatën në spitale.

Ai tha se nëse vazhdohet me këtë trend mund të ketë 100 viktima në ditë, duke shtuar se nëse nuk respektohet masat, rastet do të arrijnë 3,000 në ditë.

Pavlakis parashikoi që, ndërsa sot në Greqi janë 20 deri në 40 viktima, javën tjetër viktimat do të jenë nga 60 vjeç e lart dhe mund të kalojnë 100.

“Shumë thonë që masat janë të padrejta dhe iracionale, por është e vështirë të gjesh zgjidhje ideale, duhen rregulla të thjeshta. Nëse kemi një luftë, duhet të kemi rregulla të thjeshta të zbatuara nga të gjithë. Ideale ishte mbyllja e të gjithave për 2 deri në 3 javë.

Nëse do të kishte ndodhur periudha e parë e epidemisë, ne do të ishim qetësuar si Zelanda e Re ose Vietnami. Shpresoj që qytetarët grekë të dëgjojnë dhe të zbatojnë masat për të shmangur katastrofën. Shpresoj të mësojnë nga Selaniku.

Greqia, për një vit tani, ka shmangur një "cunami të madh si në Bergamo". Shpresoj ta shmang plotësisht, sepse tani jemi në shtrirjen e fundit. Në Atikë, por edhe në të gjithë Greqinë, për fat të keq, në dy javët e ardhshme rastet do të vazhdojnë të rriten.

Shpresoj që në mes të javës së ardhshme të jemi në gjendje të shohim kulmin. Nëse nuk e shohim kulmin e valës nuk mund të bëj asnjë parashikim. Ne mund të shohim lehtësisht 3,000 raste në ditë.

Ashtu siç keni pasur një muaj të zi me 5,000 të vdekur, ju gjithashtu mund të keni një muaj të zi me 10,000 të vdekur.

Është matematikisht e sigurt që, si buburrecat, mutacionet do të shumëfishohen. Kreta, ku situata ishte mirë, ishte pushtuar nga varianti britanik nga një javë në tjetrën. Kjo është një pandemi e re.” -  tha  Pavlakis. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia maqedonase, në bashkëpunim edhe me Agjencinë Amerikane në luftën kundër narkotikëve DEA, në një operacion anti-drogë në rrugën Pl

Një gazetar investigativ grek është qëlluar dhe vrarë pranë shtëpisë së tij në Athinë.

Autoritetet greke njoftuan sot se rastet e reja të konfirmuara të koronavirusit të regjistruara në 24 orët e fundit janë 2747, nga të cil

Këtë të hënë janë hapur të gjithë dyqanet dhe bizneset e vogla në Greqi, me përjashtim të Selanikut, Patrës dhe Kozanit.

50 persona kanë humbur jetën nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut.

Qeveria turke do që deri në fillim të vjeshtës të vaksinojë 60% të popullsisë kundër virusit korona.

Maqedonia e Veriut ka pranuar të enjten 20.000 doza të vaksinës ruse Sputnik V, si donacion nga Serbia ndërsa së shpejti pritet të marrë

Një tragjedi ndodhi pak kohë më parë në Gymnos Evia  në komunën e Eretria, ku sipas informacionit të parë të paktën katër anëtarë të ekui

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i ka dërguar një letër presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ku i kërkon njohjen recipro

Policia italiane ka vënë në pranga një 49-vjeçar shqiptar,pasi u denoncua nga e bija.