Greqia nuk gjen qetësi, zjarr në malin e Athinës

12/08/2019 - 08:34

Shteti grek vazhdon përballjen me flakët e zjarrit të shkaktuara nga temperaturat e larta dhe era e fortë. Mëngjesin e sotëm, mali Hymettus në Athinë është përfshirë nga flakët e zjarrit.

Vatra ka qenë pranë disa shtëpive, duke alarmuar banorët e zonës. Në vendngjarje shkuan menjëherë forcat zjarrfikëse dhe policia, të cilat bënë të mundur evakuimin e disa banorëve. Ekipet e emergjencës ndërhynë nga ajri me helikopter për të shuar flakët, të cilat janë vendosur nën kontroll.

Fatmirësisht nuk ka persona të lënduar nga flakët. Zjarrfikësit thonë se aktualisht nuk ka aktive asnjë vatër zjarri në malin Hymettus, por i druhen erërave të forta të cilat mund të bëhen shkak për riaktivizimin e tyre. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Valës më të fuqishme të nxehtësisë së kësaj vere në rajonin tonë po i vjen fundi, megjithatë duhet pritur deri sot pasdite vonë.

Mali i Zi, banorët e të cilit njihen për shifra të larta të konsumimit të duhanit në Evropë, ka ndaluar pirjen e cigares në vendet e mbyl

Gjatë kësaj jave Kosova dhe Serbia morën paralajmërime nga shtetet e Quintit.

Greqia nuk po gjen qetësi. Pas tërmetesh të fortë shteti helen po kërcënohet nga zjarret masive.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, gjatë një konference për shtyp, duke iu përgjigjur gazetarëve për rastin “Reket”, tha se

Universiteti Ndërkombëtar në Strugë, zhvillon trajnimet në drejtimin Kriminalistikë dhe Detektiv, në ambientet universitare, laborator kr

Prokurorja Elizabeta Josifovska, e cila është pjesë e PSP-së, sot dëshmoi në Prokurori për përndjekje të krimit të organizuar dhe korrups

Mëngjesin e kësaj të hëne, një tjetër termet me magnitudë 4.7 ballë i shkallës Rihter ka goditur Greqinë.

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut në mesazhin me rastin e festës së Kurban Bajramit ka bërë thirrje për paqe, solidaritet, m

Yingluck Shinawatra u dënua me pesë vjet burg me akuza për marrje ryshfeti, pasi iku nga Tajlanda në vitin 2017.