Greqia publikon listën e shteteve me të cilët hap kufijtë

29/05/2020 - 12:57

Greqia ka publikuar listën me 29 shtete që do të hapë kufijtë për turizëm duke filluar nga 15 qershori. Sipas listës së autoriteteve greke, do të lejohen fluturimet drejt Athinës dhe Selanikut.

Në këtë listë është e përfshirë edhe Shqipëria, vend nga i cili do të lejohen qytetarët shqiptarë që të udhëtojnë drejt Greqisë.

Sipas autoriteteve greke, lista me 29 shtete u hartua pas një studimi epidemiologjik të secilit vend dhe pritet të zgjerohet nga data 1 korrik.

Të gjithë qytetarët nga këto shtete që do të hyjnë në Greqi, do të ekzaminohen dhe do të zbatohen të gjitha rregullat ekzistuese higjienike.

Lista e shteteve me të cilët Greqia do të hapë kufijtë:

 • -Shqipëria
 • -Australia
 • -Austria
 • -Maqedonia e Veriut
 • -Mali i Zi
 • -Bullgaria
 • -Gjermania
 • -Danimarka
 • -Zvicra
 • -Estonia
 • -Japonia
 • -Izraeli
 • -Kina
 • -Kroacia
 • -Qipro
 • -Letoni
 • -Liban
 • -Lituani
 • -Malta
 • -Rumani
 • -Zelandë e Re
 • -Norvegji
 • -Korea e Jugut
 • -Hungari
 • -Serbi
 • -Sllovaki
 • -Slloveni
 • -Çeki
 • -Finlandë

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Maqedonia e Veriut regjistroi këtë të shtunë 8 viktima nga koronavirusi.

Greqia ka regjistruar 41 raste të reja me COVID-19,m nga të cilat vetëm 13 janë raste të brendshme.

Në Kroaci, së shpejti do të fillojë dhurimi vullnetar i plazmës së gjakut nga personat që e kanë mbijetuar sëmundjen COVID-19, të cilën e

Një përgjim, ku dëgjohet ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev teksa ofendon shqiptarët, po bën xhiron e rrjetit.

6 persona kanë humbur jetën në Maqedoninë e Veriut nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit.

10 persona të infektuar me koronavirus në Serbi kanë humbur jetën gjatë natës së kaluar në spitalin "Novi Pazar".

Me iniciativën e Berlinit dhe Parisit përfaqësuesit e Serbisë dhe Kosovës vazhdojnë dialogun, që u ndërpre papritmas një vit më parë.

Janë konfirmuar 50 raste të reja me koronavirus në Greqi.

Kaos dhe dhunë për të dytën ditë radhazi në kryeqytetin e Serbisë, Beograd.

Në prag të vazhdimit të dialogut Kosovë-Serbi, i ngarkuari i BE Mirsolav Lajçak është takuar në Berlin me autoritetet gjermane.