Greqia regjistron 1547 raste të reja dhe 10 vdekje nga Covid-19

28/10/2020 - 21:07

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik EODY njoftoi sot një rritje të ndjeshme të rasteve të koronavirusit në vend.

Kështu në 24 orët e fundit janë testuar pozitivë 1547 persona, nga të cilat 78 ishin kontakte të personave të infektuar dhe 52 u zbuluan pas kontrolleve në pikat hyrëse të vendit.

Gjithashtu përhapja e virusit në Selanik po merr përmasa të frikshme dhe rrezikon një mbyllje.

Presidenti i EODY Panagiotis Arkoumaneas pritet të vizitojë Selanikun së shpejti. Numri i përgjithshëm i rasteve të të infektuarve ka shkuar në 34299.

Ndërsa 108 pacientë po trajtohen të intubuar 280 të tjerë janë liruar nga ICU.

Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 10 persona, duke e çuar numrin e viktimave në 603.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mandatari për formimin e Qeverisë së re të Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç, paraqiti propozimin përfundimtar të përbërjes së kabinetit qe

Pandemia COVID-19 vijon të shkaktojë viktima në Maqedoninë e Veriut.

Në Greqi autoritetet njoftuan sot 2,018 raste të reja të koronavirusit në vend, nga të cilat 2 u zbuluan pas kontrolleve në hyrjet e vend

Gjatë 24 orëve të fundit, Serbia ka regjistruar 7 606 raste të reja të personave të infektuar me Covid-19.

620 persona janë konfirmuar pozitivë me COVID gjatë 24 orëve të fundit në Mal të Zi.

Greqia do të zgjasë masën e izolimit mbarëkombëtarë, për një javë, deri në 7 dhjetor, teksa rastet me koronavirusin e ri vazhdojnë të rri

Maqedonia e Veriut vijon të mbetet një nga vendet më të prekura nga koronavirusi në rajonin tonë.

Situata e pandemisë COVID -19 në Greqi është përkeqësuar.

Nga mbrëmja e kësaj të mërkure, Mali i Zi nis zbatimin e masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Maqedonia e Veriut vijon të raportojë shifra të larta të rasteve të reja me koronavirus.