Greqia sërish me rekord të zi/ 103 viktima në 24 orët e fundit

22/11/2020 - 18:03

Greqia regjistron sërish rekord të zi të viktimave. Në 24 orët e fundit 103 persona kanë humbur jetën në betejën me Covid-19 duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave nga pandemia në 1630.

Vlen të përmendet se gati 1000 persona kanë humbur jetën vetëm gjatë karantinës së dytë në të cilën ndodhet vendi. Gjithashtu numri i të intubuarve përsëri është rritur duke shkuar në 540.

Sa i përket rasteve gjatë ditës së diel janë konstatuar vetëm 1498 të prekur, numër relativisht i ulët në krahasim me javën e fundit. Ne total Greqia numëron mbi 91600 raste me Covid-19.

Ndërkohë çdo orë e me tepër rriten vështirësitë në spitalet e mëdha të Selanikut të cilat punojnë me kapacitete mbi limitet e tyre për shkak të numrit të madh të pacientëve dhe të intubuarve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, zhvilluan të enjten një bisedë telefonike, gjatë së cilës disku

Greqia ka regjistruar sot një tjetër shifër të lartë të infektuarish dhe viktimash nga koronavirusi.

Maqedonia e Veriut ka vijuar me shifrat e larta nga COVID-19 edhe në këtë ditë të dytë të dhjetorit.

Organizata Kombëtare e Shëndetit (EODY­) në Greqi njoftoi se ditën e sotme janë regjistruar 2186 raste të reja të infektimve me COVID-19.

Qeveria e Maqedonisë së Veriut i ka kërkuar Kuvendit zgjatjen e gjendjes së krizës edhe për gjashtë muajt në vijim.

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik EODY në Greqi regjistroi sot 2199 raste të reja të virusit të ri në vend, 25 prej të cilave u zbu

Alarm për bombë është dhënë ditën e sotme në një spital në Selanik, i cili shërben për të kuruar të infektuarit me COVID-19.

Biznesmeni shqiptar i njohur në Maqedoninë e Veriut, nënkryetari i Shkupit, Enver Maliqi ka ndërruar jetë ditën e sotme.

Opozita maqedonase ka paralajmëruar Qeverinë e kryeministrit, Zoran Zaev, se çfarëdo marrëveshje që do të nënshkruajë me palën bullgare,

Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenković infektohet me koronavirus.