Greqia vendos datën e hapjes së sezonit turistik

20/05/2020 - 22:06

Sezoni turistik në Greqi do të hapet më 15 qershor ka njoftuar kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis duke shtuar se fluturimet ndërkombëtare do të rifillojnë më 1 korrik.

“Periudha e turizmit fillon më 15 qershor. Hotelet sezonale mund të rihapen, dhe fluturimet e drejtpërdrejta ndërkombëtare në destinacionet tona turistike gradualisht do të fillojnë nga 1 korriku”, tha Mitsotakis në një fjalim televiziv.

Zyrtarët e shëndetit do të bëjnë teste të koronavirusit në aeroport por me kampionime dhe jo për të gjithë udhëtarët.

Greqia ende është duke u rimëkëmbur nga një krize financiare në të cilën ishte zhytur rreth dhjetë vjet më parë. Të hyrat nga turizmi llogaritet se mbushin një të pestën e ekonomisë së saj. Për të tërhequr vizitorët, taksa e transportit për pesë muajt e ardhshëm do të ulet në 13 për qind nga 24 për qind sa është aktualisht, raporton AFP.

Për shkak të pandemisë, Greqia mund të përballet me një tkurrje ekonomike deri në 13 për qind. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar për ndalimin e 16 të rinjve maqedonas, të dyshuar për fyerje ndaj shqi

Cikloni mesdhetar ka mbërritur gjithashtu në Kretë duke prekur më shumë pjesën perëndimore të ishullit.

Ish-ministrja e Brendshme e Maqedonisë së Veriut Gordana Jankulovska përmes Facebook-ut është prononcuar se nuk ka ndërmend të arratiset.

Mijëra azilkërkues janë zhvendosur në një strukturë të re të përkohshme në ishullin grek Lesbos, thanë zyrtarët qeveritarë të shtunën, 10

Cikoni "Ianos" pasi goditi Thesalinë dhe Fthiotidën duket se ka marrë një kurs të ri drejtimi.

Një tërmet me magnitudë 5.9 i shkallës Rihter ka tronditur vendin tonë fqinj, pak çaste pas ciklonit që përfshiu vendin.

Tetë persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut, ndërsa janë regjistruar 144 raste të reja ng

Mëngjesin e sotëm cikloni “Ianos” ka goditur brigjet e Greqisë duke shkaktuar dëmtime në ishujt e Kefalonisë dhe Zakynthos.

Në Sarajevë sot pritet të debatohet për njohjen e Kosovës dhe lëvizjen e Ambasadës së Bosnjë e Hercegovinës nga Tel Avivi në Jerusalem.

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut njofton se gjatë 24 orëve të fundit 7 pacientë kanë humbur jetën për shkak të Covid-19 nd