Gruevski kërkon azil në Hungari

13/11/2018 - 18:50

Ish-Kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski ka marrë strehim politik në Hungari. Të paktën kështu shkruajnë mediat maqedonase, duke iu referuar burimeve pranë ish-Kryeministrit. Autoritetet nuk po arrinin ta gjenin prej 8 Nëntorit kur ai duhej të paraqitej në burg, për të vuajtur dënimin me 2 vite burg dhënë nga Gjykata Penale e Shkupit i shpallur fajtor për abuzim me tenderat kur ishte Kryeministër.

Por Nikolla Gruevski tashmë ndodhet në Hungari dhe prej andej bëri publike përmes Facebook-ut, arsyet pse kërkoi azil.

“Ditët e fundit kam marrë një numër të madh kërcënimesh me jetë. Unë jam në Budapest dhe kam kërkuar azil politik nga autoritetet hungareze. Gjithmonë do t’i qëndroj besnik kauzës së Maqedonisë. Asnjëherë nuk do të kthehem mbrapa”.

Autoritetet e shpallën në kërkim mbrëmjen e të hënës, pas urdhër-arrestit të lëshuar nga gjykatësit në Shkup. Të premten, Parlamenti maqedonas nuk arriti t’i heqë imunitetin e deputetit Gruevskit, pasi nuk u arritën 2/3 e votave.

Megjithatë Gjykata Penale kërkoi që ai të burgosej. Nikolla Gruevski u shpall fajtor në muajin maj për rastin “Tanku”, i akuzuar për abuzim me fondet publike lidhur me automjetin tip Mercedes-Benz të përdorur nga ai. Avokatët mbrojtës dështuan të anulonin ekzkutimin e urdhër-arrestit. Tashmë ish-Kryeministrit i mbetet si shpresë e vetme falja nga presidenti Gjorge Ivanov.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Serbisë dhe i Partisë Progresive Serbe (SNS), Aleksandër Vuçiç tha se nuk do të plotësojë asnjë kërkesë të opozitës, sado që

Mediat greke çdo ditë publikojnë detaje lidhur me ngjarjen makabre e cila shkaktoi jo pak zemërim në popullin grek. Këtë herë media greke

Këngëtarja serbe, Ceca Raznatoviq do të mbajë një koncert në Mitrovicë të Kosovës më  8dhjetor në orën 12, sipas portalit serb "Telegrafi

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka folur për arratisjen e ish-paraardhësit të tij, Nikolla Gruevski.

Dhuna, bombat molotov e zjarri kanë shoqëruar protestat e grekëve në 10-vjetorin e vrasjes së 15-vjeçarit Aleksis Grigoropulos.

Përplasja në distancë mes dy ministrive të Jashtme, asaj shqiptare dhe greke ka gjetur pasqyrim të gjerë dhe në shtypin grek, shkruan

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic sugjeroi të mërkurën se çdo krijim i një ushtrie në Kosovë mund të provokojë një ndërhyrje ushtarake

Një gjykatë në Shkup i shqiptoi masën e paraburgimit prej tridhjetë ditësh, ish-drejtorit të shërbimit sekret maqedonas, Vladimir Atanaso

Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të NATO-s sot nga takimi në Bruksel dërguan përkrahje të fuqishme për finalizimin dhe zb

Para arratisjes, ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski u ka dërguar një letër krerëve të BE-së.