Gruevski sot sërish në gjykatë

02/02/2018 - 14:45

Në gjykatën penale duhet të fillojë gjykimi për rastin “Shuplakat” për dhunën në komunën Qendër, ku i akuzuari i parë është ish-ministri Nikolla Gruevski, bashkë me ish-ministrin Mile Janakievskin, deputeten Daniella Rangellova dhe dhjetë persona të tjerë.

Sipas aktakuzës së Prokurorisë Speciale Publike, të akuzuarit kanë nxitur dhe kanë organizuar disa anëtarë të VMRO-DPMNE për protestë kundër rrënimit të kishës “Shën Konstantini dhe Elena” e cila ishte në fazën e ndërtimit në bulevardin “Maqedonia”.

Procesi gjyqësor do të drejtohet nga gjykatësi Dushan Josifov. /INA/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në Serbi, transformimi i FSK-së në ushtri po interpretohet në mënyra të ndryshme.

Pas mbarimit të seancës plenare ku u votua nisma për ndryshimet kushtetuese dhe pro të cilave përveç deputetëve të mazhorancës votuan edh

Pas votes ne Parlamentin e Maqedonise per ndryshimet kushtetuese vjen reagimi i NATO-s.

Me 80 vota pro Kuvendi miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese.

Pas tre ditëve debat, ndryshimet kushtetuese për emrin e ri të Maqedonisë, sot pritet të hidhen në votim në seancën e Kuvendit, që nis në

Në Greqi vazhdojnë tensionet pas largimit nga qeveria të ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias.

Zëdhënësja e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Oana Lungesku pas fillimit të negociatave inkuadruese të Maqedonisë në Aleancë, deklar

Kreu i opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski thotë për Deutsche Wellen se partia e tij nuk do ta mbështesë marrëveshjen historike për e

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka dhënë sot dorëheqjen pas sulmeve që aleati i djathtë në qeveri, Panos Kammenos, nuk i ka ndalur