Hahn, Tusk dhe Stoltenberg përshëndesin ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

20/10/2018 - 13:26

Komisioneri Europian për Zgjerim Në BE-së, Johannes H
ahn, me anë të një mesazhi në profilin e tij Twitter uroi miratimin e ndryshimeve kushtetuese në parlamentin e Maqedonisë, duke e cilësuar si një ditë të madhe për Shkupin:

“Një ditë e madhe për demokracinë në Shkup, uroj të gjithë ata që vendosën të ecin drejt rrugës së BE-së. Pres që të respektohet vendimi i lirë i të gjithë deputetëve, veçanërisht i atyre që kaluan rreshtin sonte. Kemi nevojë për qëndrime shtetërore, jo lojëra partiake”– u shpreh komisioneri për zgjerim Hahn.

“Një votë, një hap i madh drejtë afrimit të marrjes së vendit që i’u takon në komunitetit tonë transatlantik”- ka shkruar Donald Tusk në gjuhën maqedonase në llogarinë e tij të Twitter.

Gjithashtu urimet kanë ardhur edhe nga sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Tani, qeveria dhe udhëheqësit politikë duhet të plotësojnë procedurat nacionale për zgjidhjen e emrit dhe të përdorin këtë mundësi historike për ta sjellë vendin në # NATO”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Apelit e Kombeve të Bashkuara ka dënuar sot me burgim të përjetshëm Radovan Karaxhiçin, një figurë kyçe në luftërat e Ballkanit

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federika Mogherini, në një konferencë të përbashkët për gazetarë me kryeministrin Zoran Zaev,  ka përgëzua

Rusia e ka njohur shtetin maqedonas nën emrin e ri kushtetues, Republika e Maqedonisë së Veriut, bëri të ditur sot Ministria e Punëve t

Muhamed Sejdini është Presidenti i ri i Federatës së Futbollit të Maqedonisë.

Protestat e serbëve të cilët po kërkojnë largimin e presidentit serb Aleksandar Vuçiç u ashpërsuan ditët e fundit.

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski i është drejtuar Gjyqit të Apelit në Shkup për të kërkuar që t’i ndërpritet masa e paraburgimit.

Shqiptari Muhamed Sejdini është presidenti i ri i Federatës së Futbollit të Maqedonisë.

Një tërmet me magnitudë 4.5 ka goditur Greqinë mesditën e sotme. Epiqendra ishte 15 kilometra në juglindje të ishullit të Zakyntho.

Protestuesit në Beograd që po kundërshtojnë siç thonë sundimin autokratik të presidentit, Aleksandër Vuçiç, hynë në ndërtesën e Radiotele

Qeveria serbe planifikon një komision ekspertësh kundër eksodit masiv të fuqisë punëtore nga vendi.