Haradinaj: Kryeministri, kushti për koalicion

12/12/2012 - 17:36

Në një intervistë për “RTK”, Ramush Haradinaj ka posti i kryeministrit është mënyra e vetme përmes të cilës ai mund të kontribuojë në të mirë të Kosovës. 
“AAK ka marrë një ofertë për të ndarë përgjegjësitë dhe besoj se një koalicion me PDK-në do të bëhet. AAK është e interesuar që të ndryshojë situatën në vend, pasi gjendja aktuale nuk është e mirë”,- ka thënë Haradinaj. 

Haradinaj ka nënvizuar se edhe pa u bërë pjesë e koalicionit AAK do të marrë përsipër përgjegjësitë, për të ndihmuar në realizimin e reformave dhe në proçeset integruese të Kosovës. 

Ndërsa në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi, Haradinaj ka thënë se ky proces është përgjegjësi e të gjithëve dhe jo vetëm e qeverisë. 

“Temat që trajtohen në dialog janë edhe te mijat edhe të Aleancës dhe nuk janë vetëm të qeverisë. Unë nuk mund të kursehem kur bëhet fjalë për interesat e vendit. Të gjithë duhet të kuptojnë diçka, që është buka dhe uji për qytetarët e tij”,- ka theksuar lideri i AAK-së. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Atletet e kryeministrit Rama në samitin e Ohrit kanë tërhequr vëmendjen e mediave maqedonase.

Një pllakë përkujtimore për komandantin e korpusit të Novi Sadit të ish-ushtrisë jugosllave, Mlladen Bratiç, i cili ka udhëhequr sulmin n

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka thënë në Gjenevë se për Serbinë është shumë e rëndësishme heqja e pengasave për lëvizjen e mall

Jani dhe Vasilia Katsifa, prindërit e Konstantinos Katsifas i kanë kërkuar kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis përmes një letre që të

Drejtori i Zyra serbe për Kosovën, Marko Gjuriç deklaroi se Mitrovica është një nga themelet e mbrojtjes së identitetit të popullit serb.

Në vitin 2020, Serbia planifikon të dërgojë në Kosovë rreth 89 milionë euro të parave të taksapaguesve të saj.

Njerëzit në Maqedoninë e Veriut janë të zhgënjyer nga BE dhe kryeministri i tyre. Besimi te demokracia është tronditur thellësisht.

Zgjerimi i BE ka vdekur me kohë, Macron vetëm e ka varrosur, thotë njëra palë. Politikë shkatërrimtare, thonë të tjerët.

Presidenti i ri i Palamentit Evropian, David Sassoli, ishte të hënën në Maqedoninë e Veriut, në vizitën e tij të parë në një vend jashtë

Policia greke ka gjetur 41 migrantë të fshehur në një kamion frigorifer në autostradën në veri të Greqisë, thanë zyrtarët e policisë.