Historia e studentes me aftësi të veçanta por me vizion të jashtëzakonshëm!

Postuar: 17/07/2018 - 19:53

UNS-Universiteti që promovon dhe mbështet diversitetin!

Fryma njerëzore është një aftësi, këmbëngulje dhe guxim që asnjë paaftësi nuk mund ta ndalë. Kjo është historia e studentes të Fakultetit të Shkencave Politike, Xhesina Boja e cila zgjodhi Universitetin Ndërkombëtar në Strugë për ti dhënë jetë ëndrrës së saj.

"Unë nuk kam paaftësi, kam një dhuratë! Të tjerët mund ta shohin si një paaftësi, por unë e shoh si një sfidë, një sfidë për të qenë më e fortë dhe për të punuar më shumë. Zgjodha Universitetin Ndërkombëtar në Strugë për të studiuar shkenca politike pasi është i vetmi institucion që nuk më diferencoi, por më ofroi mundësi dhe kushte të barabarta me të gjithë studentët e tjerë.

Në UNS kam gjetur të gjitha hapësirat e mundshme për të ndjekur programet studimore pa asnjë vështirësi falë asistencës të stafit akademik dhe kolegëve që padyshim janë ndihmesa ime më e madhe. Vendosa të studioj shkenca politike me qëllimin dhe dëshirën të sjell ndryshimin, ti përkushtohem plotësisht ndihmës ndaj njerëzve në nevojë dhe në pamundësi, falë UNS çdo ditë e më shumë po plotësoj misionin tim duke u angazhuar në Organizatën Humanitare Studentore "Dhuro Mirēsi" si dhe në çdo aktivitet tjetër që mban firmën e Universitetit dhe ideve studentore.

Nëse ëndrra ime për të qenë kryeministre e ardhshme është pak e largët, për një gjë tashmë jam e sigurtë, studimet dhe mundësitë në UNS po i japin jetë ëndrrës time. Aktualisht jam duke zhvilluar praktikën studimore pranë Bashkisë Maliq, një tjetër arsye për të shprehur mirënjohjen dhe falenderimin ndaj këtij institucioni për të gjitha mundësitë e ofruara dhe me bindje them se kam bërë zgjidhjen e duhur pasi UNS është me të vërtetë universiteti i studentëve."

Studentët si Xhesina dhe shumë të tjerë me një vullnet të jashtëzakonshëm për të studiuar dhe për të qenë aktivë janë pasqyrë e vizionit të UNS, të cilët universiteti përpiqet ti suportoje maksimalisht jo vetëm në aspektin ekonomik duke i bërë përfitues të bursave por edhe në çdo nismë dhe ide të tyre, me bindjen se ata janë e ardhmja dhe e vetmja armë për të sjellë ndryshimin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ministri i Jashtëm Ivica Dacic tha se Serbia do të njohë Kosovën dhe do të lejojë që të ketë karrigen në OKB, kur të "fluturojnë derra

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev paralajmëron votuesit se dështimi i marrëveshjes me Greqinë rrezikon ta zhysë vendin në kaos dhe izolim

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, përveç takimeve me lideret e subjekteve politike në Republikën e Maqedonisë, ka takuar edhe

Në plazhin më të njohur të ishullit Zante në zonën Nauagio në Greqi, për pak mund të kishte ndodhur një tragjedi.

Një vajzë 17-vjeçare shqiptare me banim në Neproshten të Maqedonisë, është zhdukur pa gjurmë.

Aeroporti i Beogradit “Nikolla Teslla” është hapur për trafikun ajror pas bllokadës që nga mëngjesi kur një avion nga Egjipti kishte ngel

Kryetari i Bashkimi Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka treguar se në vitin 2001, maqedonasit kanë qenë pro ndarjes së Maqedonisë nga

Liderët politikë shqiptarë në jugun e Serbisë me kërkesat që tri komunat e kësaj pjese t’i bashkohen Kosovës, mund të nxisin konflikte nd

Senatori amerikan, Ron Johnson, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se zgjidhja e problemeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të

Dy ushtarakë turq janë ndaluar mesditën e sotme në zonën kufitare mes Turqisë dhe Greqisë në zonën e njohuri si Evros.