I ftohti mbërthen Greqinë, mbyllen shkollat

18/01/2021 - 10:38

Moti i keq me reshje bore dhe temperatura nën ngrirje mbërthen Greqinë. Kjo ka bërë që rajoni i Atikës të njoftojë mbylljen e shkollave në zona si Oropos, Villia, Grammatiko dhe Varnavas, dhe deri në jug, ish-Fshati Olimpik.

Guvernatori i rajonit, Giorgos Patoulis tha se mund të mbyllen edhe më shumë shkolla. Sipas mediave greke, aktualisht janë të hapura vetëm shkollat ​​fillore dhe kopshtet, ndërsa ditën e djeshme termometri regjistroi -17 gradë celsiusnë Follorinë dhe Kozan, në Greqinë veriperëndimore.

Një valë e tretë e të ftohtit, me dëborë dhe erëra të forta, pritet të godasë kryesisht Greqinë Jugore. Reshjet e borës në Greqinë veriore do të jenë të kufizuara në gadishullin Halkidiki, ndërsa pjesët e tjera do të përjetojnë acar të hënën dhe të marten me temperatura nën zero.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut kanë humbur jetën shtatë pacientë me koronavirus.

Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë nga një sulm në zemër në moshën 65-vjeçare kryebashkiaku i Zagrebit, Milan Bandiç.

Zv/ministri grek i Mbrojtjes Civile dhe krizave ka deklaruar pak minuta më parë se përveç shtyrjes së lockdownit për Attikën edhe për një

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 3,477 teste, ndërsa janë regjistruar 554 raste të reja me COVID-19, n

Kryetari i Komunës së Tuzit në Malin e Zi ka urdhëruar sot të gjitha bizneset që të hapen dhe të mos zbatojnë masat e miratuara nga qever

Autoritetet shëndetësore në Mal të Zi shtrënguan masat epidemiologjike të mërkurën pasi numri i rasteve të reja ishte mesatarisht 500 në

Në Maqedoninë Veriore në 24 orët e fundit janë kryer 3.342 testime për Covid-19 dhe prej tyre 725 kanë rezultuar pozitivë me virusin.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se mund të pritet që Shtetet e Bashkuara të Amerikës, së bashku me Bashkimin Evropian, të bëj

Autoritetet shëndetësore në Greqi kanë njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 22 persona nga COVID-19.

Politikania serbe nga Kosova, Rada Trajkoviç, ka deklaruar se Ministria e Brendshme e Serbisë ia ka hequr masën e mbrojtjes nga afër dhe