Integrimi, debate në Maqedoni

13/12/2012 - 15:27

 

MAQEDONI - Opozita shqiptarëve në Maqedoni ka kërkuar që partia e Ali Ahmetit të braktisë Qeverinë, pasi Këshilli i Ministrave të BE-së nuk i caktoi vendit datë për fillimin e negociatave për anëtarësim. 

“Mashtrimi që u bëhet për vitin e pestë, në veçanti shqiptarëve nga e BDI-së për integrim të Maqedonisë dhe premtimi që u është bërë, dje mori një përgjigje konkrete dhe ajo është një dështim fatal për procesin e integrimit. Kërkojmë nga BDI të ndërmarrë hapa konkretë dhe të lëshojë Qeverinë”,- dekaroi Ymer Aliu, deputet i PDSH-së. 

Në dallim nga opozita, zv/kryeministrja për euro-integrimin Teuta Arifi, ka parë sukses në vendimin e Këshillit të Ministrave të BE-së, që u mor të martën për Maqedoninë e ku vendit nuk iu caktua datë për fillimin e negociatave. 

“Pas 4 vitesh të status quo-s në këtë proces, dje Këshilli i Ministrave të BE-së vendosi një kornizë të qartë për negociatat aderuese të Maqedonisë e cila ka rëndësi thelbësore për procesin europian për vendin tonë”, thotë Teuta Arifi, zv/kryeministre për eurointegrime në Maqedoni. 

Pavarësisht këtij prononcimi të znj. Arifi, nga vendimi i ministrave të BE-së nuk kanë ngelë të kënaqur as disa nga anëtarët e kryesisë së BDI-së, partisë që i takon zv/kryeministrja për eurointegrimin. 

Maqedonia që në vitin 2005 mori statusin e vendit kandidat, por avancimi i mëtejshëm është bllokuar nga Greqia për shkak të problemit me emrin. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia hapi zjarr ndaj një mjeti lundrues që transportonte civilë nga ishulli i Rodosit drejt Egjeut, sikurse bëjnë me dije mediat turke 

Ministrja serbe e Drejtësisë, Nela Kuburoviç tha se Serbia kurrë nuk do të heqë dorë nga ndjekja e ish-ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare t

Greqia është tmerruar nga një ngjarje e rëndë mbrëmjen e djeshme në zonën e Kalitheas.

EODY njoftoi sot 126 raste të reja me koronavirus në Greqi, nga të cilat 10 u zbuluan pas kontrolleve në doganat e vendit, duke e çuar nu

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ditën e sotme ka raportuar se në 24 orët e fundit një person ka humbur jetën  si shkak i

Një stuhi e fuqishme e shoqëruar me shira dhe përmbytje ka goditur Evian në Greqi.

Maqedonia e Veriut të shtunën ka regjistruar 200 raste të reja me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi i ri.

Autoritetet greke njoftuan sot për 151 raste të reja të koronavirusit në vend, nga të cilat 7 janë zbuluar pas kontrolleve në pikat kufit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thënë se Projektligji për vlerat e luftës së UÇK-së, ndalon mendimin ndryshe dhe paraqet vazhd

153 raste të reja me koronavirus jane regjistruar ne 24 oret e fundit në Greqi. Numri i përgjithshëm i rasteve ka shkuar në  5123.