Ishin nisur për në Greqi, mbyten në det 9 persona

03/05/2019 - 20:07

Një varkë që transportonte emigrantë ilegalë nga Turqia për në ishujt grekë është fundosur në Ayvalik. Media turke raporton se 9 persona kanë humbur jetën, 5 janë shpëtuar ndërsa 3 të tjerë përfshirë organizatorin rezultojnë të zhdukur.

Lajmi për mbytjen e varkës me emigrantë të paligjshëm rreth 2.5 milje nga ishujt grekë ka mbërritur në Rojën Bregdetare Turke në orën 14:05 të së premtes.

Në zonë u nisën menjëherë 4 varka shpëtimi dhe 2 helikopterë, të cilët arritën të shpëtojnë 1 grua, 1 fëmijë dhe 3 burra. Po ashtu gjatë operacionit u arrit të gjenden edhe trupat e 9 personave, 5 prej të cilëve fëmijë dhe 4 gra.

Sipas dëshmive të para të të mbijetuarave, në varkë ndodheshin 17 persona.

Autoritetet turke vijojnë kërkimin për 3 të zhdukurit. Sipas medias turke, në varkë gjendeshin 3 familje me emigrantë të paligjshëm nga Afganistani, të cilët kërkonin të shkonin në Greqi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Valës më të fuqishme të nxehtësisë së kësaj vere në rajonin tonë po i vjen fundi, megjithatë duhet pritur deri sot pasdite vonë.

Mali i Zi, banorët e të cilit njihen për shifra të larta të konsumimit të duhanit në Evropë, ka ndaluar pirjen e cigares në vendet e mbyl

Gjatë kësaj jave Kosova dhe Serbia morën paralajmërime nga shtetet e Quintit.

Greqia nuk po gjen qetësi. Pas tërmetesh të fortë shteti helen po kërcënohet nga zjarret masive.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, gjatë një konference për shtyp, duke iu përgjigjur gazetarëve për rastin “Reket”, tha se

Universiteti Ndërkombëtar në Strugë, zhvillon trajnimet në drejtimin Kriminalistikë dhe Detektiv, në ambientet universitare, laborator kr

Prokurorja Elizabeta Josifovska, e cila është pjesë e PSP-së, sot dëshmoi në Prokurori për përndjekje të krimit të organizuar dhe korrups

Mëngjesin e kësaj të hëne, një tjetër termet me magnitudë 4.7 ballë i shkallës Rihter ka goditur Greqinë.

Shteti grek vazhdon përballjen me flakët e zjarrit të shkaktuara nga temperaturat e larta dhe era e fortë.

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut në mesazhin me rastin e festës së Kurban Bajramit ka bërë thirrje për paqe, solidaritet, m