“Janë njerëz mali”, kryeministrja e Serbisë fyen liderët e Kosovës

31/05/2019 - 12:01

Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiç gjatë një konference për mediat në Beograd, në prani të zyrtarëve të lartë të Bashkimit Europian, ka lëshuar një fyerje të rëndë ndaj liderëve politikë të Kosovës, duke thënë se "janë njerëz të dalë nga mali".

Kjo deklaratë e Brnabiç është bërë në prani të shefit të delegacionit të BE-së në Serbi, Sem Fabrizio, në një konferencë që po zhvillohej në lidhje me raportet mes Beogradit e Prishtinës.

"Ajo që mua më së shumti më frikëson, është fakti se kemi punë me llojin më të keq të populistëve, me njerëz të cilët vërtet kanë dalë nga mali. Disa prej tyre janë terroristë që nuk janë dënuar. Kanë qenë të akuzuar në Tribunalin e Hagës. Nuk janë dënuar vetëm për faktin se gjatë atij procesi janë vrarë të gjithë dëshmitarët", ka thënë Bërnabiç.

Një deklaratë e tillë solli reagime të shumta nga krerët e Kosovës. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, këtë deklaratë e ka konsideruar si një tjetër dëshmi për urrejtjen patologjike të shtetit serb për Kosovën.

Ndërsa ministri i Jashtëm Behgjet Pacolli, tha se kryeministrja serbe nuk do lejohet të hyjë në Kosovë për sa kohë që ndjek ideologji të tillë raciste dhe të sëmurë kundër popullit të Kosovës dhe etnive që jetojnë në vend.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i tha Zërit të Amerikës se qeveritë mund të vijnë dhe të shkojnë, por marrëdhëniet e Kosovës me Shtet

I mituri Skënder Borova nga Struga ka nevojë për ndihmë financiare, pasi që është diagnostifikuar me sëmundjen e Leukemis limfoblastike a

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha për mediat vendase se javën e ardhshme në New York, në Asamblenë e Përgjithshme të OKB, do të ketë t

Federata e Futbollit të Kosovës ende nuk ka marrë ndonjë përgjigje nga federatat ndërkombëtare të futbollit, si UEFA dhe FIFA, lidhur me

Mjekët në Qendrën Klinike të Shkupit nën moton “Stop dhunës ndaj punonjësve të shëndetit” kanë dalë në rrugë duke protestuar.

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel tha sot pas takimit me kryeministren serbe, Ana Brnabic se procesi i zgjidhjes së çështjes së Koso

Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiç do të zhvillojë sot një takim me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel.

Gjykata e Apelit në Shkup ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore për grupin e njohur si i Kumanovës, i cili më 2 nëntor 2017 ishte d

Faza finale e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund të prodhojë një garë mes fuqive të mëdha.

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarvoski ka përsëritur sot qëndrimin e tij kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan, duke e ko