Kërkesa e Vuçiç për "miqtë" grekë: Mos e njihni pavarësinë e Kosovës

20/09/2019 - 22:12

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha për mediat vendase se javën e ardhshme në New York, në Asamblenë e Përgjithshme të OKB, do të ketë takime të rëndësishme me shumë liderë të huaj, duke përfshirë edhe Micotakin dhe kancelaren Merkel, ku tema kryesore do jete çështja e  Kosovës.

Presidenti serb gjithashtu bëri një referencë të veçantë për takimin e tij me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, raportojnë mediat greke.

"Ky do të jetë takimi ynë i parë që kur Mitsotakis mori përsipër detyrën e kryeministrit. Do të flasim edhe për Kosovën, natyrisht që ai do të dëgjojë palën shqiptare, por kërkesa jonë për miqtë grekë është që të mos njohin pavarësinë e Kosovës ”, tha Aleksandar Vuçiç, duke iu referuar takimit të tij në New York me Kryeministrin e Greqisë Kyriakos Mitsotakis.

Presidenti serb tha gjithashtu se çështja e Kosovës gjithashtu do të mbizotërojë bisedimet me Ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov. Ai gjithashtu theksoi, duke komentuar qëndrimin e SHBA për çështjen e Kosovës, se qëllimi i tyre mbetet njohja e pavarësisë së Beogradit.

"SHBA pret që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës. Ne nuk duhet ta mashtrojmë botën. Kështu do të jenë edhe vendet e tjera që e kanë njohur Kosovën në fund të procesit të dialogut. Kështu janë gjërat në Perëndim," - tha Aleksandar Vucic në një intervistë për Tv Pink.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas tensioneve të cilat tashmë janë përhapur në ‘Egje’ mes Greqisë dhe Turqisë për çështjen e luftës në Libi, SHBA nuk është përfshirë du

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se nuk beson se taksa që u ka vënë Kosova prodhimeve të importuara nga Serbia dhe Bosnje e He

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump e quajti fitore marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë për vendosjen e fluturimeve të drejt

Kompania ajrore gjermane Lufthansa propozon një linjë që do të lidhë Prishtinën me Beogradin.

Një tërmet me magnitudë 4,8 të shkallës Rihter ka goditur Greqinë, në orën 18.47.

Dimri sjell smogun e tij të përvitshëm mbi Ballkan, ku ndotja e ajrit shkaktohet në një masë të madhe nga qymyri dhe zjarret me dru, te t

Rritja dramatike e numrit të sëmurëve me grip në 15 ditët e para të këtij viti është shokuese, por e pritëshme theksojnë specialistët e s

Mediet kosovare dje bënë me dije se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama zyrtarisht ka nisur rrugën ligjore ndaj kryeministrit në detyrë t

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dëshiron që presidenti i ardhshëm i vendit të jetë grua, deklaroi teksa propozoi një gjyqtare të la

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, bisedoi të mërkurën me telefon me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vu