Koronavirusi, Greqia hyn në valën e dytë të pandemisë

11/08/2020 - 21:52

Greqia ka hyrë formalisht në valën e dytë të pandemisë së koronavirusit. Kështu ka konfirmuar për “Guardian”, një nga ekspertët e sëmundjeve infektive në vend.

Pasi ka regjistruar numrin më të lartë të diagnozave pozitive prej 203 rastesh të dielën, vendi ka arritur në një fazë kritike në kapacitetet e tij për të përballuar përhapjen e virusit, shkruan Ansa.

“Mund të themi se Greqia ka hyrë formalisht në një valë të dytë të epidemisë. Kjo është pika kur mund ta fitojmë ose ta humbasim betejën”, ka thënë Gkikas Magiorkinis, asistent profesor i epidemiologjisë në universitetin e Athinës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Maqedonia e Veriut ka bërë një tjetër hap drejt lehtësimit dhe pritet të hapë kufijtë pa detyrimin e tamponit për të gjitha vendet e rajo

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes dy

Gazeta serbe "Informs" e njohur si përkrahëse e qeverisë në faqen e parë këtë të hënë, ia ka kushtuar një shkrimi me doza të forta nacion

Gjatë 24 orëve të fundit, tre persona kanë ndërruar jetë si pasojë e Covid-19 në Maqedoninë e Veriut, ndërsa janë shënuar edhe 148 raste

Greqia i bëri thirrje të dielën Turqisë të dënojë dhe hetojë atë që tha se ishte një fyerje ndaj flamurit të saj kombëtar në ishullin gre

Një tërmet i fortë është regjistruar gjatë natës së shkuar në Greqi. Tërmeti ka pasur një magnitudë prej 5.2 Rihter dhe u regjistrua rret

Deputetët e Kuvendit të Malit të Zi, këtë javë kanë votuar për postin e kryetarit të ri të Kuvendit , ku është zgjedhur deputeti nga radh

Një takim i ri midis Kosovës dhe Serbisë, në nivel ekspertësh, që ishte parashikuar të zhvillohej të hënën në Bruksel, është shtyrë, për

Kryediplomati serb, Ivica Daciç deklaroi se Serbia do ta ketë të vështirë ta zbatojë marrëveshjen e Shtëpisë së Bardhë, saktësisht pikën

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka dalë në një mesazh drejtuar qytetarëve të vendit të tij lidhur me situatën serioze me COVID-19 n