Koronavirusi/ Shënohet viktima e katërt në Serbi

25/03/2020 - 14:06

Serbia ka konfimuar viktimën e katërt nga Covid-19.

Ministria e Shëndetësisë njofton se bëhet fjalë për një mjeke 60-vjeçare nga qyteti i Nishit, që vuante nga një sëmundje e rëndë prej vitesh, e cila mund të jetë infektuar prej pacientëve. 

"Tani të gjithë pacientët që na vijnë do t’i trajtojmë si Covid-19. Sëmundjet që kanë të bëjnë me infeksione të rënda në organet e frymëmarrjes, pasi gripi po kalon, të gjithë do t’i trajtojmë fillimisht si të dyshuar me Covid-19.", thonë autoritetet.

Numri i të infektuarve në Serbi ka kaluar sipër 300 dhe thuhet se në klinikën e qytetit jugor ku ka humbur jetën pacientja janë të infektuar të paktën 9 punonjës të spitalit. Kurse disa dhjetëra të tjerë janë në vetëizolim për shkak të frikës së mund të jenë infektuar me virusin gjatë punës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë 24 orëve të fundit, nga 974 teste të realizuara në Maqedoninë e Veriut, 101 kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Mali i Zi shpalli ditën e sotme fundin e pandemisë së COVID-19. Ku vendim erdhi me rekomandim të Institutit për Shëndetin Publik.

Kryeministri teknik i Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski është testuar për Covid-19 ku ka rezultuar negativ.

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev, deklaroi sot në konferencë për shtyp për mbajtjen e zgjedhjeve dhe situatën e krijuar pas përhapjes së kor

Ka shkuar në 177 numri i viktimave bilanci i Greqisë sa i përket koronavirusit.

Deputeti shqiptar, njëherësh nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri njoftoi sot në profilin e tij në Facebook se ai, gruaja e tij dhe vajz

Numri i shtuar i të infektuarve dhe të vdekurve nga koronavirusi është shkaku kryesor për gjendjen e jashtëzakonshme që shpalli president

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se vendimi i Malit të Zi për të mos hapur kufijtë për qytetarët serbë është “politik”.

Vetëm 5 raste të reja me koronavirus  u konfirmuan sot në Greqi, njoftuan nga Ministria e Shëndetësisë.

Greqia ka publikuar listën me 29 shtete që do të hapë kufijtë për turizëm duke filluar nga 15 qershori.