"Kosova, shqetësimi më i madh i patriarkut Irinej", Vuçiç: Ka kuptuar të gjitha gabimet që Serbia ka bërë

23/11/2020 - 12:27

Mijëra qytetarë dhe shtetarë të Serbisë i bënë homazhet të dielën patriarkut Irinej, kreut të Kishës Ortodokse Serbe, i cili ndërroi jetë pas infektimit me Covid-19.

I pranishëm në homazhe, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, theksoi se Kosova ishte shqetësimi i tij më i madh.

“Edhe pse një pjesë të jetës e kaloi në Prizren, u soll në mënyrë racionale dhe me mendje të ftohtë. Kërkonte mënyra për ta mbajtur Kosovën brenda Serbisë, apo së paku që të mos pranohej pavarësia e saj, duke e kuptuar realitetin dhe gjithë gabimet historike që ne, si popull, bëmë.”, tha ai.

Kleriku 90-vjeçar mendohet se e barti virusin në një ceremoni mortore në nder të ish-kolegut të tij që po ashtu vdiq nga koronavirusi, por ku rregullat e nevojshme të sigurisë nuk u respektuan.

Trupi i patriarkut u varros në fundjavë brenda kubesë së kishës, pas tri ditë zie kombëtare. Ai konsiderohej një klerik i moderuar për çështjet e fesë, por edhe nacionalist kur bëhej fjalë për qëndrimet ndaj shteteve fqinje ndaj të cilave Serbia ka pretendime territoriale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Janë tri mundësi rreth kompromisit të mundshëm ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, vlerëson Grupi Ndërkombëtar i Krizave (GNK).

Gjendet i vdekur në moshën 77-vjeçare Sifis Valiraqis, ish-ministër i Pasok.

Maqedonia e Veriut ka regjistruar një rënie të rasteve të reja dhe viktimave nga COVID-19 në 24 orët efundit.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, vlerësoi sot se “forcat që angazhohen për ‘Shqipërinë e Madhe’ pa dyshim do të fitojnë zgjedhjet

Maqedonia e Veriut ka regjistruar të shtunën 11 viktima nga COVID-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 2,799. 

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 14 persona nga COVID-19.

Një total prej 509 rastesh me Covid-19 u diagnostikuan në Greqi të enjten, shtatë më pak se 516 raste që u regjistruan në vend një ditë m

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka njoftuar se që prej datës 20 janar 2021, ka hyrë në fuqi marrëveshja ndryshuese ndërmjet Kës

Zyrtarisht Greqia u zgjerua sot me 12 milje në detin Jon. Por reagimi nga Turqia ka qenë i prerë.

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 72 raste të tjera të COVID, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarv