Kotzias premton heqjen e ligjit të luftës

02/01/2018 - 21:24

   Ministri i jashtëm grek Nikos Kotzias premton se ligji i luftës me Shqipërinë do të shfuqizohet brenda këtij viti.

Deklaratën ai e bëri në një intervistë për mediat greke, Nikos Kotzias e konsideroi ligjin “budallallëk” që i përket historisë.

Shefi i diplomacisë greke tha se nuk ka asnjë dyshim formal që dy vendet nuk janë në gjendje lufte.

Kotzias shprehet se shqiptarët e konsiderojnë këtë ligj si problemin më të madh që kanë me Greqinë, ndaj dhe duhet hequr një herë e mirë.

Ministri i jashtëm grek tha se 2018-a do të jetë viti, kur do të marrin fund problemet me fqinjët shqiptarë edhe me ata maqedonas.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas mbarimit të seancës plenare ku u votua nisma për ndryshimet kushtetuese dhe pro të cilave përveç deputetëve të mazhorancës votuan edh

Pas votes ne Parlamentin e Maqedonise per ndryshimet kushtetuese vjen reagimi i NATO-s.

Me 80 vota pro Kuvendi miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese.

Pas tre ditëve debat, ndryshimet kushtetuese për emrin e ri të Maqedonisë, sot pritet të hidhen në votim në seancën e Kuvendit, që nis në

Në Greqi vazhdojnë tensionet pas largimit nga qeveria të ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias.

Zëdhënësja e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Oana Lungesku pas fillimit të negociatave inkuadruese të Maqedonisë në Aleancë, deklar

Kreu i opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski thotë për Deutsche Wellen se partia e tij nuk do ta mbështesë marrëveshjen historike për e

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka dhënë sot dorëheqjen pas sulmeve që aleati i djathtë në qeveri, Panos Kammenos, nuk i ka ndalur

“Ne e njohim Kosovën si një vend të pavarur dhe sovran.