Kryeministri grek zotohet për një Ballkan prosperiteti e bashkëpunimi

23/05/2019 - 07:40

Kryeministri grek Aleksis Tsipars i la pas deklaratat me ton nacionalist dhe u zotua për një Ballkan ku mbizotëron prosperiteti dhe bashkëpunimi. Ai mori pjesë në përurimin e punimeve për gazsjellësin IGB, që kalon nga Bullgaria në Greqi dhe furnizohet nga TAP-i. Tsipas shtoi se Greqia dhe Bullgaria do të bëhen shtyllat kryesore energjetike të BE-së.

Greqia dhe Bullgaria janë zotuar ta shndërrojnë gradualisht Ballkanin nga rajon i jostabiliteti, konfliktesh, luftërash, ndasi e mbizotërim të nacionalizmit, në rajon të prosperitetit dhe bashkëpunimit.

Ky ishte mesazhi që përcolli kryeministri grek, Aleksis Cipras dhe homologu i tij bullgar Bojko Boriov, gjatë ceremonisë së fillimit të punimeve të gazsjellësit IGB i cili do të lidhë Greqinë dhe Bullgarinë dhe do të furnizohet nga gazsjellësi Trans Adriatik i njohur si TAP.

“Greqia dhe Bullgaria, dy vende me histori të gjatë rivaliteti në të kaluarën, arritëm të kthejmë një faqe tjetër. Ndërtuam marrëdhënie të thella partneriteti dhe jam i bindur se mund të luajmë rol kyç në zbatimin e këtij vizioni të përbashkët për Ballkanin dhe rajonin. Pasi kjo është rruga e vetme për të ardhmen e popujve tanë,” tha kryeministri grek.

Ai shtoi se Greqia dhe Bullgaria do të bëhen shtyllat kryesore të strategjisë energjetike të BE-së.

Gazsjellësi IGB do të shtrihet në një gjatësi prej 182 kilometrash dhe do të lidhet me sistemin kombëtar grek të gazit. Për ndërtimin e tij është ndëshkuar një memorandum mirëkuptim midis Greqisë dhe Bullgarisë që në vitin 2009.

/Ora News.tv/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Gruevski u dërgua me pranga në duar në një gjykatë në Hungari mëngjesin e kësaj të enjte

Republika e Maqedonisë së Veriut do të marrë datë për fillim të negociatave në tetor, kanë shprehur bindje eurodeputetët Ivo Vajgël, Edua

Arritja e qëllimit të Kosovës për t’u anëtarësuar në Organizatën Ndërkombëtare Policore INTERPOL, do të jetë një sfidë mjaft e vështirë

Greqia dhe Qiproja do të shtyjnë partnerët e tyre të BE për të penalizuar Turqinë, duke përfshirë mundësinë e sanksioneve nëse vërtetohet

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, u ka bërë thirrje vendeve anëtare të Bashkimit Evropian që të caktojnë datën e nisjes së

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se gjatë dhjetë ditëve të ardhshme do ta ftojë përsëri presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, të

Zëvendës-ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së, Matthew Palmer, në fjalimin e tij në 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës, ka thënë se ësht

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, vlerësoi se Kosova dëshiron të provokojë një konflikt ushtarak midis NATO-s dhe Serbisë

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungar

Në përfundim të seancës për Kosovën në Kombet e Bashkuara të hënën, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç i është afruar nga pas ambasador