Kryeministri Mitsotakis: Respektoni masat për të shmangur një "Lock-Down” të ri

24/09/2020 - 22:07

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka dalë në një mesazh drejtuar qytetarëve të vendit të tij lidhur me situatën serioze me COVID-19 në Greqi.

Mitsotakis kërkon që të ketë sensibilizim nga qytetarët dhe të ndiqen rreptësisht masat për të shmangur një bllokim të dytë apo ”Lock-Down” të ri. Sipas tij, vaksina për qytetarët grekë është masa.

Por gjithsesi Mitsotakis la të nënkuptohet se qeveria greke nuk e do një bllokim të ri, pasi beson se sistemi shëndetësor mund të përballojë valën e dytë me metoda të tjera që Greqia i ka dhe mund t’i zbatojë.

Sipas tij, një bllokim i dytë apo karantinë është vendim i gabuar, pasi dëmton të gjithë dhe në mënyrë jo të barabartë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kosova dhe Serbia diskutuan në Bruksel për çështje të pronës dhe të pretendimeve financiare.

Maqedonia e Veriut ka regjistruar sot sërish një bilanc të rënduar nga COVID-19. 862 raste të reja janë shënuar sot, 8 më pak se dje.

Vijon të rritet numri i viktimave dhe rasteve të reja me koronavirus në Greqi.

Republika e Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut së shpejti do të arrijnë marrëveshje për krijimin e një pike të përbashkët kufitare që mundë

Politikani shqiptar në Malin e Zi Dritan Abazoviç është kërcënuar me jetë.

Në Bruksel sot do të mbahet takimi mes Kosovës dhe Serbisë.

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik EODY njoftoi sot një rritje të ndjeshme të rasteve të koronavirusit në vend.

Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 2647 testime në Maqedoninë e Veriut, nga ku 870 persona kanë rezultuar pozitiv me COVID-19.

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk do të kenë të njëjtën rrugë sa i përket procesit të Integrimit.

Maqedonia e Veriut ka regjistruar të martën 627 persona të infektuar dhe 15 të vdekur me koronavirus. Autoritetet maqedonase kanë regjist