“Kumanova”/ 7 burgime të përjetshme dhe 746 vjet burg për të akuzuarit

02/11/2017 - 15:00

Gjykata Penale e Shkupit ka vendosur që t’i dënojë me 746 vjet burg të akuzuarit për rastin e Kumanovës.

Shtatë pjesëtarë të këtij grupi janë dënuar me burgim të përjetshëm, katër janë liruar, ndërsa 33 të tjerë janë me dënime të larta.

DËNIMET

 • Andi Krasniqi, burg i përjetshëm

 • Dem Shehu burg i përjetshëm

 • Fadil Fejzullahu, burg i përjetshëm

 • Nasuf Zeqiri, burg i përjetshëm

 • Valdet Zekaj, burg i përjetshëm

 • Bek Bajra, burg i përjetshëm

 • Fejzulla Rushitovski, burg i perjetshëm

 • Qenan Hiseini 20 vjet

 • Irfan Lutfiu 14 vjet

 • Fadil Elshani 20 vjet

 • Esat Kafegjolli 40 vjet

 • Adrian Bujari 40 vjet

 • Shefqet Hallaqi 40 vjet

 • Lirim Demiri 20 vjet

 • Hajrush Abdija 20 vjet

 • Betim Kabashi 40 vjet

 • Genti Sefaj 40 vjet

 • Lendrit Rustemaj 20 vjet

 • Enver Hoxha-Klajn 40

 • Rufki Dogani 40 vjet

 • Mirsad Qerimi 20 vjet

 • Bajram Elshani 40 vjet

 • Nexhmedin Lika 40 vjet

 • Lirim Krasniqi 40 vjet

 • Sevdail Miftari 40 vjet

 • Fatmir Recica 40 vjet

 • Arsim Bajrami 13 vjet

 • Musa Pajaziti 12 vjet

 • Ragmi Latifi 18 vjet

 • Seadudin Abdullahu 14 vjet

 • Elham Arifi 13 vjet

 • Ebib Alimi 12 vjet

Në seancën e të akuzuarve kanë marrë pjesë vetëm 4 persona, të cilët pasi kanë kënduar himnin kombëtar dhe këngën Besa Besë, duke theksuar se ky vendim vendos edhe për fatin e Maqedonisë, janë përjashtuar nga seanca nga gjykatësja e çështjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Ne e njohim Kosovën si një vend të pavarur dhe sovran.

Sulmohet një autobus policor dhe stacioni i policisë në Omonia, Athinë.

Djali i një deputeti të njohur në Greqi dhe dy oficerë të policisë helene dyshohet se luajtën një rol kyç në grupin 11-anëtarësh greko-sh

Dy tërmete të njëpasnjëshme kanë goditur Selanikun mesditën e sotme.

Policia greke ndoqi një mjet që vinte nga kufiri gjelbër dhe e ndaloi në Tyria, Janinë.

Autostrada Shkup - Bllacë do të ndërtohet përmes Ndërmarrjes Publike për Rrugë Shtetërore (NPRRSH) dhe ribalanci i Buxhetit aspak nuk do

Një aksident i rëndë automobilistik ka ndodhur këtë të shtunë në veri të Greqisë.

Komisioni parlamentar për çështje kushtetuese në Maqedoni i hapi rrugën debatit në seancë plenare të parlamentit mbi projekt-amendamentet

Ideja për korrigjimin apo ndarjen e kufijve është ide e dështuar e cila e rrezikon edhe sovranitetin e Kosovës.

Presidenti grek, Prokopis Pavlopulos theksoi edhe një herë se vetëm kur Shkupi të përfundojë me ndryshimet kushtetuese mund të anëtarëso