Lideri serb deklaratë të fortë: Vuçiç e di se e ka humbur Kosovën

Postuar: 20/05/2018 - 11:10

   Ish-ministri i jashtëm i Serbisë dhe tashmë lider i Lëvizjes për Ringjalljen Serbe, Vuk Drashkoviq po i përkrah deklarimet e Presidentit serb Aleksandar Vuçiq se dëshiron ta zgjidhë problemin me Kosovën.

Duke iu referuar deklarimeve të tij në Samitin e Sofjes, Drashkoviq thotë se Vuçiq po i paraqet qëndrimet reale për Kosovën pasi e di se e ka humbur atë, njofton Klan Kosova.

Kështu shkruan Danas, në një artikull në të cilin është intervistuar ish-ministri i jashtëm serb Vuk Drashkoviq.

"Vuçiq na e kujton me kujdes, pasi e di edhe ai se Kosova është e humbur, kjo është një luftë që ne e kemi nënshkruar, pra nuk ka shtet të Serbisë në Kosovë. Vendosi edhe Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë se ky vendim nuk është në kundërshtim me Kartën e Kombeve të Bashkuara”.

Drashkoviq ka theksuar se qëndrimi i tij kundër referendumit për Kosovën është pasi serbët nuk po i njohin faktet dhe po e cilësojnë Kosovën pjesë të Serbisë.

”Kjo duhet të shmanget pasi njerëzit nuk e dinë aspak pra, nuk i njohin faktet. Njerëzit mendojnë se Kosova është pjesë integrale e Serbisë”.

Saktësisht duke kërkuar për një zgjidhje me Kosovën, Presidenti serb Aleksandar Vuçiq së fundi ka zhvilluar vizita në Gjermani, Turqi e Rusi, njofton Klan Kosova.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ministri i Jashtëm Ivica Dacic tha se Serbia do të njohë Kosovën dhe do të lejojë që të ketë karrigen në OKB, kur të "fluturojnë derra

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev paralajmëron votuesit se dështimi i marrëveshjes me Greqinë rrezikon ta zhysë vendin në kaos dhe izolim

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, përveç takimeve me lideret e subjekteve politike në Republikën e Maqedonisë, ka takuar edhe

Në plazhin më të njohur të ishullit Zante në zonën Nauagio në Greqi, për pak mund të kishte ndodhur një tragjedi.

Një vajzë 17-vjeçare shqiptare me banim në Neproshten të Maqedonisë, është zhdukur pa gjurmë.

Aeroporti i Beogradit “Nikolla Teslla” është hapur për trafikun ajror pas bllokadës që nga mëngjesi kur një avion nga Egjipti kishte ngel

Kryetari i Bashkimi Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka treguar se në vitin 2001, maqedonasit kanë qenë pro ndarjes së Maqedonisë nga

Liderët politikë shqiptarë në jugun e Serbisë me kërkesat që tri komunat e kësaj pjese t’i bashkohen Kosovës, mund të nxisin konflikte nd

Senatori amerikan, Ron Johnson, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se zgjidhja e problemeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të

Dy ushtarakë turq janë ndaluar mesditën e sotme në zonën kufitare mes Turqisë dhe Greqisë në zonën e njohuri si Evros.