“Ligji për gjuhën shqipe brenda 100 ditësh ose dalim nga Qeveria”

Postuar: 17/07/2017 - 09:35

Krahu i ish-UÇK-së nga radhët e BDI-së në Qeverinë e re është shprehur qartë se nuk ka lëshime dhe se ligji i ri për gjuhën shqipe duhet të miratohet brenda 100 ditëve. Një zyrtar i lartë i BDI-së nga ky krah theksoi për Agjencine e lajmeve INA se nuk ka lëshime dhe se ligji do të miratohet brenda 100 ditëve. Sipas tij, ky qëndrim është shprehur qartë edhe nga zv/kryeministri Hazbi Lika.

“Ne jemi të vendosur që të mos ketë lëshime dhe taktizime. Nëse Ali Ahmeti tenton të bëjë sërish lëshime, atëherë humbja do të jetë e thellë. Qëndrimi ynë është në një linjë me atë që e theksoi Hazbi Lika dhe nuk ka pse të tërhiqemi, kur dihet se ne jemi shtylla për mbajtjen gjallë të kësaj qeverie”, theksoi për INA, zyrtari i lartë i BDI. Ai pranon se ka zëra brenda partisë së tyre që pajtohen që ligji të miratohet pas zgjedhjeve, ashtu siç e kërkon kryeministri Zaev.

Zëvendëskryeministri Lika ka bërë të qartë se ligji do të miratohet brenda 100 ditëve dhe procedurat do të kalojnë në Qeveri dhe më pas në Kuvend.

“Së shpejti ky propozim-ligj do të miratohet në Qeveri, për të cilin janë marrë vesh partnerët. Është çështje ditësh procedurës”, theksoi Lika.

Zv/kryeministri Hazbi Lika megjithatë pranon se pas qeverisë ligji nuk do të shkojë në Kuvend, por së pari do ta shqyrtojë Komisioni i Venedikut.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Një incident serioz raportohet të ketë ndodhur të mërkurën në Detin Egje mes anijeve të rojës bregdetare greke dhe turke.

Ministri i Brendshëm serb, Nebojsha Stefanoviç në prag të mbajtjes së Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit tha se është i bindur se “

Mesditën e sotme Greqia qendrore është goditur nga lëkundjet sizmike.

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Patriarku Irinej në një intervistë për gazetën serbe, “Novosti" ka thënë se detyra e Serbisë është të çojë

Kanë gjetur vdekjen në një aksident automobilistik kryetari i komunës dhe kryetari i këshillit komunal të komunës së Ranillugut në Kosovë

Aleksandar Vuçiç, deklaroi se gjatë muajit tetor do të nisë periudha e re e dialogut brenda vendit për çështjen e Kosovës, në varësi të m

Deputetja e VMRO DPMNE-së, Nevenka Stamenkovska, në ditën e dytë të debatit në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie ndëmjet bash

Pas gati tre muajsh bllokimi politik, Ramush Haradinaj ia ka dalë të zgjidhet kryeministër me minimumin e votave që kërkohen, v

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç deklaroi se Beogradi nuk ka ndryshuar qëndrim ndaj Ramush Haradinajt, por serbët e Kosovës do të marrin

Që nga e premtja janë anuluar të gjitha nisjet në relacionin Prishtinë – Beograd.