Mali i Zi do të rihapë kufirin me Shqipërinë më 1 qershor

26/05/2020 - 11:46

Kryeministri i Malit të Zi, Dusko Markovic ka njoftuar se shteti malazez ka lajmëruar se vendi i tij do të hapë kufijtë e saj më 1 qershor, me shtete, që plotësojnë kriteret e Institutit të Shëndetit Publik.

Në konferencën e mbajtur për mediat në Podgoricë, Markovic tha se kriter ishte që vendet me të cilat do të bëhej hapja e kufirit, të diku te 25 pacientë për 100 mijë banorë, raportojnë mediat malazeze.

Dusko Markovic njoftoi se Mali i Zi do të hapë kufijtë me shtetet e Kroacisë, Sllovenisë, Austrisë, Gjermanisë, Polonisë, Republikës Ceke, Hungarisë, Cekisë, Hungarisë, Shqipërisë dhe Greqisë më 1 qershor.

"Ne do t'i hapim kufijtë vendeve që kanë një status të ngjashëm epidemiologjik. Ne nuk do të kërkojmë teste speciale, të gjithë do të marrin udhëzime të qarta se çfarë i pret në vend dhe cilat rregullore duhet të respektojnë", tha kryeministri i Malit të Zi.

Edhe në Mal të Zi kanë nisur që të bëhet hapja e ngadaltë, teksa tashmë janë mbajtur disa evente publike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Maqedonia e Veriut regjistroi këtë të shtunë 8 viktima nga koronavirusi.

Greqia ka regjistruar 41 raste të reja me COVID-19,m nga të cilat vetëm 13 janë raste të brendshme.

Në Kroaci, së shpejti do të fillojë dhurimi vullnetar i plazmës së gjakut nga personat që e kanë mbijetuar sëmundjen COVID-19, të cilën e

Një përgjim, ku dëgjohet ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev teksa ofendon shqiptarët, po bën xhiron e rrjetit.

6 persona kanë humbur jetën në Maqedoninë e Veriut nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit.

10 persona të infektuar me koronavirus në Serbi kanë humbur jetën gjatë natës së kaluar në spitalin "Novi Pazar".

Me iniciativën e Berlinit dhe Parisit përfaqësuesit e Serbisë dhe Kosovës vazhdojnë dialogun, që u ndërpre papritmas një vit më parë.

Janë konfirmuar 50 raste të reja me koronavirus në Greqi.

Kaos dhe dhunë për të dytën ditë radhazi në kryeqytetin e Serbisë, Beograd.

Në prag të vazhdimit të dialogut Kosovë-Serbi, i ngarkuari i BE Mirsolav Lajçak është takuar në Berlin me autoritetet gjermane.