Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

​Mali i Zi: Numri i rasteve të reja nuk po zvogëlohet

24/02/2021 - 22:01

Autoritetet shëndetësore në Mal të Zi shtrënguan masat epidemiologjike të mërkurën pasi numri i rasteve të reja ishte mesatarisht 500 në ditë për javë, që do të thotë se pothuajse 0,1 për qind e popullsisë totale është e infektuar me koronavirus në baza ditore.

Masat e reja futën mbylljen në Herceg Novi dhe të njëjtat masa u shtrinë për Budva dhe Tivat, ku mbyllja u vendos për dy javë, ndërsa në shumicën e pjesëve të Malit të Zi u zgjat ndalimi i funksionimit të objekteve të hotelerisë dhe shitja e kafesë jashtë u ndalua.

Masat e reja rekomandojnë të punojnë nga shtëpia në ndërmarrjet shtetërore dhe private.

Luksemburgu, San Marino, Sllovakia dhe Bullgaria janë shtuar në listën e vendeve qytetarëve të të cilëve u duhet një test negativ PCR për të hyrë në Malin e Zi.

Epidemiologu kryesor malazez Igor Galiq tha se situata aktuale epidemiologjike në vend është jashtëzakonisht e ndërlikuar dhe se Mali i Zi ka qenë ndër vendet kryesore në botë për sa i përket numrit të rasteve të reja në bazë ditore për javë të tëra dhe se së fundmi ka hyrë në listën e 10 vende për sa i përket vdekjeve për 100 mijë banorë.

“Situata aktuale epidemiologjike është komplekse, transmetimi lokal është i lartë dhe sistemi shëndetësor është i mbingarkuar. Numri i lartë i vdekjeve gjatë kësaj jave është shqetësues", tha Galiq, duke shtuar se aktualisht janë mbushur 75.8 për qind e kapaciteteve spitalore të destinuara për pacientët COVID-19.

“Është një fakt shumë shqetësues, megjithëse kapacitetet e spitaleve mund të zgjerohen. Këto masa që ne jemi duke miratuar duhet të japin rezultate në dy deri në tri javë, dhe nëse nuk japin, ne do të shqyrtojmë mbylljen e përgjithshme”, tha Galiq.

Prania e llojit britanik të koronavirusit u përcaktua në Malin e Zi javën e kaluar.

Numri i përgjithshëm i rasteve aktive të koronavirusit në Mal të Zi është 8471, që është 1345 për njëqind mijë banorë. Që nga fillimi i epidemisë, numri i përgjithshëm i rasteve të regjistruara të infeksionit të ri të koronavirusit në Malin e Zi është 73.612, që është 12 për qind e popullsisë së vendit.

Vaksinimi me vaksinën ruse Sputnik V, të cilin vendi e mori si donacion nga Serbia, filloi të shtunën kur u vaksinuan përdoruesit e një shtëpie pleqsh në Bijela, dhe gjatë javës vaksina do të merret nga stafi mjekësor i Klinikës Qendra e Malit të Zi dhe spitalet e tjera në vend.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia maqedonase, në bashkëpunim edhe me Agjencinë Amerikane në luftën kundër narkotikëve DEA, në një operacion anti-drogë në rrugën Pl

Një gazetar investigativ grek është qëlluar dhe vrarë pranë shtëpisë së tij në Athinë.

Autoritetet greke njoftuan sot se rastet e reja të konfirmuara të koronavirusit të regjistruara në 24 orët e fundit janë 2747, nga të cil

Këtë të hënë janë hapur të gjithë dyqanet dhe bizneset e vogla në Greqi, me përjashtim të Selanikut, Patrës dhe Kozanit.

50 persona kanë humbur jetën nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut.

Qeveria turke do që deri në fillim të vjeshtës të vaksinojë 60% të popullsisë kundër virusit korona.

Maqedonia e Veriut ka pranuar të enjten 20.000 doza të vaksinës ruse Sputnik V, si donacion nga Serbia ndërsa së shpejti pritet të marrë

Një tragjedi ndodhi pak kohë më parë në Gymnos Evia  në komunën e Eretria, ku sipas informacionit të parë të paktën katër anëtarë të ekui

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i ka dërguar një letër presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ku i kërkon njohjen recipro

Policia italiane ka vënë në pranga një 49-vjeçar shqiptar,pasi u denoncua nga e bija.