Maqedonia e Veriut në heshtje zgjedhore

04/05/2019 - 16:18

Maqedonia e Veriut këtë të shtunë është në heshtje zgjedhore, një ditë përpara raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale. Këtë të shtunë votojnë të sëmurët dhe të burgosurit. Të drejtën e votës e kanë mbi 1.640 persona në burgjet e vendit dhe ata në arrest shtëpiak, si edhe 4.540 persona të sëmurë dhe të moshuar të cilët kanë bërë kërkesë për në komisionet komunale.

Zgjedhjet do t`i ndjekin 3381 vëzhgues të vendit dhe 520 të huaj, si dhe 289 përkthyes dhe 60 gazetarë të huaj të akredituar në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve.

Ashtu si në zgjedhjet e përgjithshme, edhe në këto presidenciale faktori shqiptar do të jetë faktor thelbësor.

Dy kandidatët fitues të raundit të parë, Stevo Pendarovski i LSDM-së dhe Gordana Siljanovska Davkova e opozitës së VMRO-DMNE-së i kanë bërë thirrje elektoratit shqiptar të mbështesin kandidaturën e tyre.

Ndërsa kandidati shqiptar që nuk arriti të kualifikohet në raundin e dytë, Blerim Reka i ftoi votuesit e tij, të dalin masivisht në votime dhe të shpëtojnë procesin euroatlantik të vendit, çka u vlerësua si përkrahje indirekte për Stevo Pendarovskin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Valës më të fuqishme të nxehtësisë së kësaj vere në rajonin tonë po i vjen fundi, megjithatë duhet pritur deri sot pasdite vonë.

Mali i Zi, banorët e të cilit njihen për shifra të larta të konsumimit të duhanit në Evropë, ka ndaluar pirjen e cigares në vendet e mbyl

Gjatë kësaj jave Kosova dhe Serbia morën paralajmërime nga shtetet e Quintit.

Greqia nuk po gjen qetësi. Pas tërmetesh të fortë shteti helen po kërcënohet nga zjarret masive.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, gjatë një konference për shtyp, duke iu përgjigjur gazetarëve për rastin “Reket”, tha se

Universiteti Ndërkombëtar në Strugë, zhvillon trajnimet në drejtimin Kriminalistikë dhe Detektiv, në ambientet universitare, laborator kr

Prokurorja Elizabeta Josifovska, e cila është pjesë e PSP-së, sot dëshmoi në Prokurori për përndjekje të krimit të organizuar dhe korrups

Mëngjesin e kësaj të hëne, një tjetër termet me magnitudë 4.7 ballë i shkallës Rihter ka goditur Greqinë.

Shteti grek vazhdon përballjen me flakët e zjarrit të shkaktuara nga temperaturat e larta dhe era e fortë.

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut në mesazhin me rastin e festës së Kurban Bajramit ka bërë thirrje për paqe, solidaritet, m