Maqedonia e Veriut shënon rritje të rasteve me koronavirus

08/08/2020 - 20:26

Maqedonia e Veriut të shtunën ka regjistruar 200 raste të reja me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi i ri. Kjo paraqet rritje të infektimeve krahasuar me periudhën e para një jave, kur numri i infektimeve ishte nën 100 brenda 24 orëve. Të dhënat i referohen testimit 1,828 mostrave.

Numri më i madh të infektuarve me koronavirusin e ri është regjistruar në Shkup, gjithsej 65 raste, ndërsa rritje të rasteve ka edhe në Shtip (21) dhe Kumanovë (14). Numër më të vogël ka në 20 qytete tjera.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar edhe për katër viktima të reja; në Shkup, Kumanovë, Gostivar dhe Makedonski Brod. Viktimat janë të moshës mbi 50 vjeç, të cilët vuanin edhe nga sëmundje tjera kronike.

Numri i viktimave nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut ka arritur në 523, ku më shumë se gjysma e viktimave janë në Shkup.

Në spitalet e vendit janë të shtruar 372 persona, prej tyre vetëm në Klinikën Infektive janë 80 persona, disa prej të cilëve në gjendje të rëndë shëndetësore.

Deri tani gjithsej janë testuar 113,619 persona.Të shtunën janë shëruar vetëm se 15 persona, që paraqet shifrën më të ulët të të shëruarve brenda një ditë në dy muajt e fundit.

Nga 11,754 persona të diagnostikuar me koronavirusin e ri, janë shëruar 7,622, ndërsa 3,609 janë ende aktivë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në një postim në rrjetin social Facebook me titull “më rëndë merret frymë me respirator, mbajë maskën”, i ka bërë thirrje qytetarët që të respektojnë masat, në veçanti maskat, të cilat siç ka thënë do të jenë përditshmëri.

“Kur dy persona mbajnë maska në mënyrën e duhur, mundësia e infektimit është vetëm se 1.5 për qind. Mbaj maskën, ruaje distancën, mos rrini në grupe”, ka shkruar Filipçe./ REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rriten shifrat nga COVID-19 në Greqi. Autoritetet greke publikuan sot 865 raste të teja të koronavirusit në vend.

Në 24 orët e fundit janë bërë 2688 testime, ndërsa janë regjistruar 641 raste të reja të covid-19 në Maqedoninë e Veriut:

Televizioni publik i Serbisë (RTS) në një shkrim rreth caktimit të datës së zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Podujevën dhe Mitrovicën e

Qeveria e re e Serbisë do të ketë një mandat të kufizuar, jo më gjatë se deri më 3 prill të vitit 2022, kur do të mbahen zgjedhjet e reja

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut informoi se në 24 orët e fundit nga 2140 testime të realizuara për të dyshuar të prekur m

Maqedonia e Veriut pritet të aplikojë masa të reja kufizuese pas rritjes së numrit të të infektuarve nga koronavirusi i ri, që shkakon së

Maqedonia e Veriut është një nga vendet ballkanase që po shënon shifrat më të larta nga koronavirusi në rajon.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se asociacioni duhet të formohet me kompetenca ekzekutive jo si OJQ.

Autoritetet shëndetësore në  Maqedoninë e Veriut kanë njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 6 persona nga COVID-19, ndërsa ja

Koronavirusi vijon të shkaktojë viktima në Greqi.