Ministrat e jashtëm të Maqedonisë e Greqisë takohen për “emrin”

13/02/2018 - 21:56

   Për rreth 6 orë, ministrat e jashtëm të Maqedonisë dhe Greqisë, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kocijas, zhvilluan një takim në Vienë me ndërmjetësimin e të dërguarit të posaçëm të OKB-së  për çështjen e emrit, Metju Nimitz. Ministria e jashtme e Maqedonisë njoftoi se Dimitrov e Kocijas vendosën të vazhdojnë përpjekjet nën mbikëqyrjen e OKB-së.

Sipas mediave greke, palët nuk po bisedojnë më për përcaktimin e emrit të Maqedonisë, por për përdorimin e tij të brendshëm, dhe faktin nëse ai do të njihet vetëm në gjuhën sllave apo edhe në gjuhë të tjera.

Më herët në media ishte njoftuar se Shkupi dhe Athina kanë arritur dakortësinë për variantin Gorna Makedonija, Maqedonia e Sipërme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas tre ditëve debat, ndryshimet kushtetuese për emrin e ri të Maqedonisë, sot pritet të hidhen në votim në seancën e Kuvendit, që nis në

Në Greqi vazhdojnë tensionet pas largimit nga qeveria të ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias.

Zëdhënësja e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Oana Lungesku pas fillimit të negociatave inkuadruese të Maqedonisë në Aleancë, deklar

Kreu i opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski thotë për Deutsche Wellen se partia e tij nuk do ta mbështesë marrëveshjen historike për e

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka dhënë sot dorëheqjen pas sulmeve që aleati i djathtë në qeveri, Panos Kammenos, nuk i ka ndalur

“Ne e njohim Kosovën si një vend të pavarur dhe sovran.

Sulmohet një autobus policor dhe stacioni i policisë në Omonia, Athinë.

Djali i një deputeti të njohur në Greqi dhe dy oficerë të policisë helene dyshohet se luajtën një rol kyç në grupin 11-anëtarësh greko-sh

Dy tërmete të njëpasnjëshme kanë goditur Selanikun mesditën e sotme.

Policia greke ndoqi një mjet që vinte nga kufiri gjelbër dhe e ndaloi në Tyria, Janinë.